Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі ‒ Кодекс)розглянула звернення щодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Товариство у зверненні повідомило, що мають місце випадки звернення до товариства спадкоємців померлого акціонера, які підтверджують своє право на спадок відповідними документами, за отриманням нарахованих, але не виплачених дивідендів.
Товариство просить надати роз’яснення з питаннявідображення зазначеного доходу у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.
Крім того, товариство цікавить роз’яснення змін, внесених Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466) в частині відліку строку давності у разі проведення перевірок податкових зобов’язаньподаткових агентів.
Щодо відображення у податковому розрахунку за формою № 1ДФ доходу у вигляді дивідендів, нарахованихакціонерам, авиплаченихспадкоємцямпомерлихакціонерів
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регулюється розділом IV Кодексу, відповідно до ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента єзагальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються пасивні доходи (крім зазначених у підпунктах 165.1.2 та 165.1.41
п. 165.1 ст. 165 Кодексу, зокрема дивіденди (п.п. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Особливості оподаткування дивідендів передбачено п. 170.5 ст. 170 Кодексу, зокрема відповідно до п.п. 170.5.4 якого доходи у вигляді дивідендів остаточно оподатковуються податковим агентом під час їх нарахування платнику податку за ставкою, визначеною п.п. 167.5.1,167.5.2 і 167.5.4 п. 167.5 ст. 167 Кодексу (п.п. 170.5.4 п. 170.5 ст. 170 Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичнихосібдо бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Водночас, відповідно до п. 162.3 ст. 162 ПКУ, у разі смерті платника податку податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який припадає смерть такого платника податку. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.
Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 Кодексу особи, яківідповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку затверджено наказом Міністерства фінансівУкраїни від 13.01.2015 № 4, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 111/26556 (далі – Порядок).
Згідно з Довідником ознак доходів, наведених у додатку до Порядку, дохід у вигляді дивідендів (крім дивідендів, визначених у підпункті 165.1.18 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Кодексу), відображається у податкового розрахунку за формою № 1ДФ під ознакою доходу «109».
Відповідно до п.п. 3.2 розділу III Порядку у графі 3а «Сума нарахованого доходу» податкового розрахунку за формою № 1ДФ відображається (за звітний квартал) дохід, який нараховано фізичній особі відповідно до ознаки доходу згідно з довідником ознак доходів, наведеним у додатку до Порядку. У разі нарахування доходу його відображення у графі 3а «Сума нарахованого доходу» є обов'язковим незалежно від того, виплачені такі доходи чи ні.
У графі 3 «Сума виплаченого доходу» податкового розрахунку за формою № 1ДФ відображається сума фактично виплаченого доходу платнику податку податковим агентом (п.п. 3.3 розділу III Порядку).
У графі 4а «Сума нарахованого податку» відображається сума податку, нарахованого та утриманого з доходу, нарахованого платнику податку згідно із законодавством (п.п. 3.4 розділу III Порядку).
У графі 4 «Сума перерахованого податку» відображається фактична сума перерахованого податку до бюджету (п.п. 3.5 розділу III Порядку).
Згідно з п. 3.7 Порядку графа 7 заповнюється тільки на тих фізичних осіб, які були звільнені у звітному періоді за місцем роботи, на якому вони отримували дохід у вигляді заробітної плати, або звільнені до початку звітного періоду, але отримували доходи у звітному періоді.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді дивідендів, який нарахований юридичною особою на користь померлої фізичної особи (акціонера), відображається податковим агентом в податковому розрахунку за формою № 1ДФ у останньому звітному періоді, на який припадає день смерті фізичної особи, з зазначенням її РНОКПП або серії та номера паспорта шляхом заповнення граф 3а, 4а, 4 та 7 (дата смерті).
При цьому графа 3 податкового розрахунку форми № 1ДФ заповнюється податковим агентом в тому кварталі, в якому відбулась виплата зазначених дивідендів фізичним особам (спадкоємцям).
Щодо змін, внесених Законом № 466 в частині відліку строку давності у разі проведення перевірок податкових зобов’язань податкових агентів
Законом № 466 внесено зміни до ст. 102 Кодексу, в якій у п. 102.1 зазначено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня, зокрема, - у разі проведення перевірки податкових зобов'язань податкових агентів щодо податку на доходи фізичних осіб, військового збору при виплаті заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) фізичній особі у зв'язку з трудовими відносинами). Також відповідно до п.102.1 ст. 102 Кодексу зазначено, що відлік строку давностінастає за останнім днем граничного строку поданняподатковоїдекларації, а якщотакаподатковадеклараціябуланаданапізніше, - за днем її фактичного подання. Якщопротягомзазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошовихзобов'язань, платникподатківвважаєтьсявільнимвід такого грошового зобов'язання (в тому числівіднарахованоїпені), а спірстосовнотакоїдекларації та/абоподатковогоповідомлення не підлягаєрозгляду в адміністративномуабо судовому порядку.
Разом з тим, відповідно до п.51.1 ст. 51 Кодексу платники податків, у тому числі податкові агенти, зобов'язані подавати контролюючим органам у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |