Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) розглянула Ваше звернення … щодооподаткування доходу, отриманого від продажу квартири та в межах компетенціїповідомляє.
Платник податків - фізична особа в зверненні зазначив, що він має намір відчужити квартиру, яка перебуває у власності понад три роки на підставі договору купівлі - продажу з іншою фізичною особою.
З урахуванням зазначеного, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питань оподаткування доходу від продажу квартири військовим збором та оподаткування іншими податками (в т.ч. державним митом) продавця і покупця.
Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні (п.1.1 ст.1 Кодексу).
В Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори, перелік яких визначено статтями 9 та 10 Кодексу (п.8.1 ст. 8 Кодексу).
Контролюючі органи здійснюють, зокрема, функції з контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків, зборів, платежів, установлених Кодексом (п. 191.1 ст. 191 Кодексу).
Справляння державного мита в Україні регулюється Декретом Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року № 7-93 «Про державне мито», відповідно до статті 1 якої платниками державного мита на території України є, зокрема, фізичні особи за вчинення в їхніх інтересах дій та видачу документів, що мають юридичне значення, уповноваженими на те органами.
Зважаючи на викладене, питання щодо сплати державного мита у разі відчуження фізичною особою квартири знаходиться в правовому полі Міністерства юстиції України.
Разом з тим повідомляємо, що оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу (пп.164.2.4 п.164.2 ст.164 Кодексу).
Згідно з п. 172.1 ст. 172 Кодексудохід, отриманийплатникомподаткувід продажу (обміну) не частіше одного разу протягомзвітногоподаткового року житловогобудинку, квартириабоїхчастини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючиоб’єктнезавершеногобудівництва таких об’єктів, земельнуділянку, на якійрозташованітакіоб’єкти, атакожгосподарсько-побутовіспоруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III із змінами та доповненнями залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Умоващодоперебування такого майна у власностіплатникаподаткупонад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Відповідно до п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Крім того, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст.163 Кодексу.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного пп.1.2 п.161 підрозд.10 розд. ХХ Кодексу (пп.1.3 п.161 підрозд.10 розд. ХХ Кодексу).
Разом з тим, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп.1.7 п.161 підрозд.10 розд. ХХ Кодексу).
З урахуванням вищезазначеного, не є об’єктом оподаткування військовим збором та податком на доходи фізичних осіб сума доходу, отримана фізичною особою від операцій з продажу нерухомого майна, зокрема, квартири за умови дотримання норм пункту 172.1 статті 172 Кодексу.
Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |