X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.01.2021 р. № 97/ІПК/99-00-21-02-01-06

Державна податкова служба України розглянула звернення про подання і підписання посадовими особами податкової декларації та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

У платника виникло питання щодо того, ким має бути підписана Податкова декларація з податку на прибуток підприємств та хто вважається керівником (уповноваженою особою) корпоративного інвестиційного фонду.

Відповідно до п.п. 14.1.86 п. 14.1 ст. 14 Кодексу інститути спільного інвестування це інвестиційні фонди та взаємні фонди інвестиційних компаній, корпоративні інвестиційні фонди й пайові інвестиційні фонди, створені відповідно до законодавства.

Правові та організаційні основи діяльності інститутів спільного інвестування регулюються Законом України від 05 липня 2012 року № 5080 «Про інститути спільного інвестування» (далі Закон).

Корпоративний фонд юридична особа, яка утворюється в формі акціонерного товариства й провадить виключно діяльність зі спільного інвестування (ст. 8 Закону). Посадовими особами корпоративного фонду є голова та члени наглядової ради корпоративного фонду (ст. 5 Закону).

Пайовий фонд сукупність активів, що належать учасникам такого фонду на праві спільної часткової власності, перебувають в управлінні компанії з управління активами та обліковуються нею окремо від результатів її господарської діяльності (ст. 41 Закону).

Компанія з управління активами – це господарське товариство, створене відповідно до законодавства в формі акціонерного товариства або товариства з обмеженою відповідальністю, яке провадить професійну діяльність з управління активами інституційних інвесторів на підставі ліцензії, що видається Національною комісією з цінних паперів і фондового ринку. Компанія з управління активами здійснює управління активами інституту спільного інвестування (ст. 63 Закону).

Бухгалтерський і податковий облік операцій та результатів діяльності зі спільного інвестування, які проводяться компанією з управління активами через пайовий фонд, здійснюється компанією з управління активами окремо від обліку операцій та результатів її господарської діяльності й обліку операцій і результатів діяльності інших інститутів спільного інвестування, активи яких перебувають у її управлінні (ст. 43 Закону).  

Водночас правилами ст. 8 Закону України від 16 липня 1999 року № 996 «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» передбачено, що для забезпечення ведення бухгалтерського обліку підприємство самостійно з дотриманням вимог Закону обирає форми його організації:

введення до штату підприємства посади бухгалтера або створення бухгалтерської служби на чолі з головним бухгалтером;

користування послугами спеціаліста з бухгалтерського обліку, зареєстрованого як підприємець, який здійснює підприємницьку діяльність без створення юридичної особи;

ведення на договірних засадах бухгалтерського обліку централізованою бухгалтерією або підприємством, суб’єктом підприємницької діяльності, самозайнятою особою, що провадять діяльність у сфері бухгалтерського обліку та/або аудиторської діяльності;

самостійне ведення бухгалтерського обліку та складання звітності безпосередньо власником або керівником підприємства. Ця форма організації бухгалтерського обліку не може застосовуватися на підприємствах, звітність яких повинна оприлюднюватися, та в бюджетних установах.

Підприємство, що становить суспільний інтерес, зобов’язане утворити бухгалтерську службу на чолі з головним бухгалтером, до складу якої входять не менше двох осіб. Положення цього абзацу не поширюється на недержавні пенсійні фонди та інститути спільного інвестування.

Крім цього, згідно з п. 9.3 розділу ІХ «Порядок внесення змін до облікових даних платників податків» Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 № 1588 (із змінами і доповненнями) платники податків –  юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб зобов’язані подати відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, відокремлених підрозділів юридичної особи до контролюючого органу у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків, шляхом подання заяви за формою № 1-ОПП або за формою № 1-РПП з позначкою «Відомості про особу, відповідальну за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку».

Відповідно до положень, визначених Кодексом, форма податкової декларації повинна містити необхідні обов’язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (п. 48.1 ст. 48 Кодексу).

Обов’язкові реквізити – це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків (п. 48.2 ст. 48 Кодексу).

Податкова декларація повинна бути підписана керівником платника податків або уповноваженою особою, а також особою, яка відповідає за ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації до контролюючого органу. У разі ведення бухгалтерського обліку та подання податкової декларації безпосередньо керівником платника податку така податкова декларація підписується таким керівником (п.п. 48.5.1 п. 48.5 ст. 48 Кодексу).

З урахуванням викладеного, оскільки корпоративні інвестиційні фонди є юридичними особами, то такі фонди  повинні здійснювати бухгалтерський і податковий облік операцій та результатів діяльності зі спільного інвестування, та подавати Податкову декларацію з податку на прибуток підприємств,  форма якої затверджена наказом Мінфіну від 20.10.2015 № 897 (із змінами і доповненнями) (далі – декларація) підписану керівником (уповноваженою особою) і головним бухгалтером (особою, відповідальною за ведення бухгалтерського обліку) такого фонду.

У разі коли штатним розкладом такої юридичної особи не передбачено посаду головного бухгалтера, то ведення бухгалтерського обліку та подання декларації здійснюється безпосередньо керівником, який підписує декларацію лише у графі «Керівник (уповноважена особа)», а у графі «Головний бухгалтер (особа, відповідальна за ведення бухгалтерського обліку)» проставляє прочерк.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.