X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.01.2021 р. № 193/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку заповнення обов’язкового реквізиту – коду УКТ ЗЕД у податковій накладній та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, товариство планує здійснити продаж автозаправної  станції, що включає бензозаправний пункт, стаціонарні горизонтальні резервуари, резервуари горизонтальні циліндричні, бензоколонку. Станція була придбана у 2008 році без зазначення у податковій накладній коду УКТ ЗЕД.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Правила складання податкової накладної, у тому числі заповнення її обов’язкових реквізитів, регулюються статтею 201 розділу V ПКУ та регламентуються Порядком заповнення податкової накладної, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

При здійсненні операцій з постачання товарів на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (пункти 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V ПКУ).

Перелік обов’язкових реквізитів, які зазначаються у податковій накладній, визначається підпунктами «а» – «й» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ, одними з таких реквізитів є опис (номенклатура) товарів та код товару згідно з УКТ ЗЕД.

При цьому платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТЗЕД неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду (підпункт «і» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).

Обов’язкове заповнення коду товару згідно з УКТ ЗЕД при складанні податкової накладної було запроваджено Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» з 1 січня 2017 року, яким були внесені відповідні зміни до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ.

Згідно з підпунктом 2 пункту 16 Порядку № 1307 код товару згідно з УКТЗЕД зазначається в графі 3.1 табличної частини податкової накладної.

Враховуючи викладене, код товару згідно з УКТЗЕД зазначається на всіх етапах постачання товарів. Тобто, норми підпункту «і» пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ стосуються будь-яких товарів, які реалізовані починаючи з 1 січня 2017 року, та не залежать від періоду придбання таких товарів.

Щодо питання 1

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які передбачені чинним законодавством, у тому числі самостійно визначати відповідність товарів певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД та зазначати такий код при оформленні податкової накладної, яка складається платником податку під час здійснення операції з постачання таких товарів.

Отже, при складанні податкової накладної за операціями з постачання товарів платник податку самостійно визначає відповідність таких товарів певному коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД, керуючись Законом України від 04 червня 2020 року № 674-IХ «Про митний тариф України» (далі – Закон № 674-IХ). В свою чергу, Митний тариф містить Основні правила інтерпретації УКТ ЗЕД, примітки, додаткові примітки до розділів, груп і товарних підпозицій.

Тобто, класифікація товарів здійснюється відповідно до Основних правил інтерпретації УКТ ЗЕД, приміток, додаткових приміток до розділів, груп і товарних підпозицій. При цьому номенклатура таких товарів має відповідати формулюванню у первинних документах, якими супроводжується постачання таких товарів.

З питання правильності визначення коду товарної класифікації згідно з УКТ ЗЕД для товарів при оформленні первинних документів (у тому числі податкових накладних) пропонуємо звертатись до Торгово-промислової палати України (їх регіональних відділень) або науково – дослідного інституту судових експертиз.

Крім того, на виконання підпункту 2 пункту 16 Порядку № 1307 на офіційному вебпорталі ДПС за адресою: https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html розміщено Довідник умовних кодів товарів, які відсутні в УКТ ЗЕД, для використання їх платником податку при складанні податкових накладних відповідно до статті 201 розділу V ПКУ.

Щодо питання 2

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Підстави для зупинення реєстрації в ЄРПН податкової  накладної / розрахунку коригування визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі – Порядок № 1165). Такими підставами, зокрема, можуть бути відповідність критерію (критеріям) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, затверджених Порядком № 1165 (пункти 6, 7 Порядку № 1165).

Крім цього зазначаємо, що таблиця даних платника зі зміненими кодами товарів згідно УКТ ЗЕД подається з метою уникнення зупинки реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН у разі зміни кодів товарів згідно УКТ ЗЕД у зв’язку з набранням чинності Законом № 674.

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.