X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС В ОДЕСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 14.01.2021 р. № 157/ІПК/15-32-07-05-06

         Головне управління ДПС в Одеській області, в порядку ст.52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), розглянуто питання в межах своєї компетенції на отримання індивідуальної податкової консультації з наступних питань: 

         1. – «оплати від покупців зараховуються через 2-3години, а іноді і через декілька днів після фактичного здійснення оплати покупцем.

Також оплати можуть зараховуватись вночі або після закриття зміни та відправлення «z»-звіту.

Питання : в який момент потрібно оформляти чек РРО на отримання оплати? В обов’язковому порядку в день здійснення розрахунку та зарахування коштів на розрахунковий рахунок?  Проте, що робити коли кошти заходять в 23:00 вже після закриття зміни? Чи можливо в такому випадку проводити оплату через ПРРО на наступний день?»

         2. – «В який момент проводити розрахунок через ПРРО у разі отримання оплати у вихідний день? Адже я, як інтернет-магазин, можу прийняти замовлення та оплату у вихідний, а відправляти замовлення на наступний робочий день або я через декілька днів у випадку недостатньої кількості товару»

           3. – «Яким чином проводити отриману оплату через ПРРО у разі передплати (на неповну вартість товару)? Чи можливо це робити з відображенням у чеку не найменування товару, а «Передоплата товару»»

           4. – «Деякі замовлення відправляються накладним платежем. В такому випадку оплата на розрахунковий рахунок надходить не від покупця, а від ТОВ «ПОСТ ФІНАНС». Кореспондуючий рахунок з якого зараховуються кошти в такому випадку «2030…». Чи потрібно такі зарахування проводити через ПРРО та виписувати на них чек?»

            5. – «У разі зарахування оплат від покупців з інших банків, кошти також зараховуються з кореспондуючих рахунків, що розпочинаються «2030…». Чи потрібно такі зарахування проводити через ПРРО та виписувати на них чек?»

         Правовідносини у цій сфері регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ (зі змінами та доповненнями), Законом України від 06.07.1995р. №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (зі змінами та доповненнями) (далі  - Закон №265).

        Законом №265 визначено правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій/програмних реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО / ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

         Встановлення вимог щодо проведення розрахункових операцій за готівку іншими законами, крім Податкового кодексу України, заборонено.

          Питання 1,2: Статтею 2 Закон №265 визначено, розрахункова операція - приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки - оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

          Пунктом 2 ст.3 Закону №265 передбачено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов’язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти.

           Враховуючи вищевикладене, при здійсненні розрахунків за товари (послуги) суб’єкти господарювання зобов’язані відповідно до Закону №265 застосовувати РРО/ПРРО, у тому числі у разі здійснення безготівкових розрахунків за допомогою електронних платіжних засобів або платіжних систем із використанням мережі Інтернет.

У випадках отримання оплати за товари (послуги) в позаробочий час, рекомендуємо застосовувати РРО та/або ПРРО на підставі виписки фінансової установи про надходження коштів, не пізніше наступного дня, з урахуванням режиму роботи суб’єкта господарювання, та дотриманням хронології здійснення розрахункових операцій.

            Питання 3: Відповідно до п. 11 ст. 3 Закону № 265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО та/або через ПРРО з використанням режиму попереднього програмування найменування товарів (послуг) (із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД для підакцизних товарів), цін товарів (послуг) та обліку їх кількості.     

           Форму та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 із змінами та доповненнями (далі – Положення № 13).

           Так, п. п. 1 та 2 розд. ІІ Положення № 13 визначено, що фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі – фіскальний чек) – розрахунковий документ/електронний розрахунковий документ, створений у паперовій та/або електронній формі (електронний розрахунковий документ) РРО та/або ПРРО при проведенні розрахунків за продані товари (надані послуги), який повинен містити обов’язкові реквізити згідно з визначеним переліком, у т. ч. позначення форми оплати (готівкою, електронним платіжним засобом, у кредит, тощо) та суму коштів за цією формою оплати. Також одним із таких обов’язкових реквізитів є назва товару (послуги), його кількість та інше.

            Отже, у випадку проведення розрахункових операцій з передоплати товару (аванс) або в кредит необхідно відповідно до вимог чинного законодавства при відпуску товару (послуги) надавати покупцеві розрахунковий документ встановленої форми також із зазначенням у ньому форми оплати «передплата/кредит/післяплата/відстрочка платежу».

Питання 4,5:

Відповідно до п.1 ст.3 Закону №265 суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.

        Згідно з п. 1.4 глави 1 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 із змінами та доповненнями, безготівкові розрахунки – це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів.

Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді.

        Таким чином при здійсненні розрахунків у безготівковій формі (шляхом переказу коштів із розрахункового рахунку на розрахунковий рахунок через установу банку або шляхом внесення коштів через касу банку) РРО або ПРРО не застосовується.

        Згідно з пунктом 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися  виключно платником податків, якому надано таку консультацію.