X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДФС У ДНIПРОПЕТРОВСЬКIЙ ОБЛАСТI

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.08.2017 р. № 1451/ІПК/04-36-12-32-20

Головне управління ДФС у Дніпропетровській області розглянуло лист щодо оподаткування податком на прибуток та ПДВ операцій з припинення зобов'язань по договору ’позики передачею основних засобів та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), повідомляє.

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Положеннями Кодексу не визначено окремого порядку оподаткування податком на прибуток операцій з повного або часткового погашення позики шляхом укладання договору про припинення зобов’язання передачею відступного у вигляді основних засобів позичальника.

Згідно п.п. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 Кодексу позика — грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.

У визначенні п.п. 14.1.202 п. 14.1 ст. 14 Кодексу продаж (реалізація) товарів — будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів.

Таким чином, в зв’язку з вищезазначеним • та тим, що при передачі основних засобів (вагонів) нерезиденту в рахунок погашення зобов’язання за позикою відбувається перехід права власності, така операція для цілей податкового обліку класифікується як продаж.

Отже, з метою оподаткування податком на прибуток розрахунки з нерезидентом класифікуються як окремі господарські операції отримання та погашення позики в іноземній валюті та продаіжу активів, тобто, визнаються доходи та витрати окремо по кожній операції згідно норм бухгалтерського обліку.

Щодо оподаткування операції погашення частки суми нарахованих та несплачених відсотків шляхом передачі (продажу) основних засобів нерезиденту слід зазначити наступне.

Дохід з джерелом походження з України — це будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні (п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Особливості оподаткування нерезидентів викладені в п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є, зокрема, проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента (п.п. «а» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у п.п. 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у п.п. 141.4.3 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності (п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).

Отже, сплата нарахованих в поточному та минулих періодах процентів по договору позики шляхом передачі (продажу) основних засобів є доходом нерезидента із джерелом їх походження з України, що оподатковується відповідно до норм п. 141.4 ст. 141 Кодексу.

Щодо коригування фінансового результату до оподаткування внаслідок проведення вищевказаних операцій слід зазначити наступне.

Порядок коригування фінансового результату на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, визначений ст. 138 Кодексу.

Згідно п. 138.1 ст.138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.

Одночасно, згідно п. 138.2 ст. 138 Кодексу фінансовий результат до оподаткування зменшується на суму залишкової вартості окремого об'єкта основних засобів або нематеріальних активів, визначеної з урахуванням положень цієї статті Кодексу, у разі ліквідації або продажу такого об'єкта.

Крім того, в зв’язку з тим, що підприємство та нерезидент є пов’язаними особами, а також нерезидент зареєстрован в державі, включеній до переліку держав (територій), затвердженому Кабінетом Міністрів України відповідно до п.п.39.2.1.2 п.п.39.2.1 п.39.2 ст.39 Кодексу, операції з продажу основних засобів можуть бути контрольованими.

Отже, відповідно до норм п.п.140.5.1 п. 140.5 ст. 140 Кодексу фінансовий результат податкового (звітного) періоду збільшується на суму перевищення ціни, визначеної за принципом "витягнутої руки", над договірною (контрактною) вартістю реалізованих товарів (робіт, послуг) при здійсненні контрольованих операцій у випадках, визначених ст. 39 цього Кодексу. Норми цього підпункту застосовуються за результатами податкового (звітного) року.

Таким чином, фінансовий результат до оподаткування при здійсненні продажу основних засобів нерезиденту - пов’язаній особі з метою визначення об’єкту оподаткування з податку на прибуток коригується на зазначені різниці.

Щодо оподаткування податком на додану вартість слід зазначити наступне.

Відповідно до п.л. 14.1.191 п.14.1 ст.14 Кодексу постачання товарів -будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду.

Згідно п. 185.1 ст.185 Кодексу об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких згідно зі ст.186 Кодексу розташоване на митній території України.

У відповідності до п. 186.1 ст.186 Кодексу місцем постачання товарів є:

а) фактичне місцезнаходження товарів на момент їх постачання (крім випадків, передбачених у підпунктах "б" і "в" цього пункту);

б) місце, де товари перебувають на час початку їх перевезення або пересилання, у разі якщо товари перевозяться або пересилаються продавцем, покупцем чи третьою особою;

в) місце, де провадиться складання, монтаж чи встановлення, у разі якщо товари складаються, монтуються або встановлюються (з випробуванням чи без нього) продавцем або від його імені.

Вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту у відповідності до п.п.195.1.1 п.195.1 ст.195 Кодексу оподатковуються за нульовою ставкою.

Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог Митного кодексу України.

Виходячи зі змісту питання, викладеного у листі, ТОВ «» у 2010 році укладено договір позики з нерезидентом. Позику отримано грошовими коштами в іноземній валюті. Позика отримана в іноземній валюті з метою придбання вагонів залізничних та поповнення обігових коштів. Позика не гарантована та надана без застави майна.

Операції з отримання та повернення грошових коштів в межах виконання договору позики у відповідності до ст.185 Кодексу не є об’єктом обкладання ПДВ.

У зв’язку з невиконанням умов договору в частині повернення грошових коштів та нарахованих відсотків на суму заборгованості, сторони домовились про передачу ТОВ «» нерезиденту в рахунок часткового погашення заборгованості основних засобів TOB «» - вагонів залізничних.

Передача основних фондів - вагонів залізничних на митній території України, в рахунок погашення суми боргу в межах виконання умов договору позики для цілей оподаткування ПДВ у відповідності до п.п.14.1.191 п.14.1 ст.14, ст.185 Кодексу є операцією з постачання товарів, яка є об’єктом оподаткування ПДВ та оподатковується на загальних підставах.

Операції з експорту вагонів залізничних, які передаються в рахунок погашення суми боргу в межах виконання договору позики, за наявності належним чином зареєстрованої митної декларації, у відповідності до п. 195.1 ст.195 Кодексу оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою.