X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 20.01.2021 р. № 232/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення від … щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою – підприємцем та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні  зазначив, що є фізичною особою – підприємцем на спрощеній системі оподаткування і уклав з юридичною особою договір на переказ коштів.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію   щодо  відображення доходу в книзі обліку доходів і витрат.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу XIV ПКУ.

Згідно з пп.1 п. 292.1 ст.292 ПКУ доходомплатникаєдиногоподаткудляфізичноїособи - підприємця є дохід, отриманийпротягомподаткового (звітного) періоду в грошовійформі (готівковійта/абобезготівковій); матеріальнійабонематеріальнійформі, визначеній п. 292.3 ст.292 ПКУ.Прицьомудодоходуневключаютьсяотриманітакоюфізичноюособоюпасивнідоходи у виглядіпроцентів, дивідендів, роялті, страховівиплати і відшкодування, а такождоходи, отриманівідпродажурухомоготанерухомогомайна, якеналежитьнаправівласностіфізичнійособітавикористовується в їїгосподарськійдіяльності.

Відповідно до п. 292.6 ст. 292 ПКУ датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій
(готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником
єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).

Дохід фізичної особи підприємця – платника єдиного податку визначається на підставі даних обліку, який ведеться відповідно до статті 296 ПКУ.

Згідно з пункту 296.1 статті 296 ПКУ платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 пункту 296.1 статті 296 ПКУ.

Так, платники єдиного податку першої - третьої груп (фізичні особи підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів (пп. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ).

Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015
№ 579 (далі
Порядок № 579).

Відповідно до вимог Порядку № 579 фізичні особи підприємці платники єдиного податку першої - третьої груп відображають фактично отриману суму доходу та фактично понесених витрат від провадження діяльності.

Записи в Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема, про кошти, які надійшли на поточний рахунок платника податку та/або які отримано готівкою.

Отже, якщо при здійсненні розрахунків за товари (роботи, послуги) з суми виручки фінансовою установою утримується комісійна винагорода за надані фінансові послуги з розрахункового обслуговування, то доходом фізичної особи підприємця є повна сума виручки (з врахуванням суми комісії, утриманою фінансовою установою). При цьому датою отримання доходу є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.