Головне управління ДПС в Одеській області розглянуло запит про надання податкової консультації щодооподаткування доходів резидента Республіки Молдова із джерелом їх походження з Україниза послуги морських перевезень та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року N2755-VI зі змінами (далі - Податковийкодекс), у межах компетенції повідомляє.
Згідно звернення на отримання індивідуальної податкової консультації заявник повідомив зокрема, що планує укласти зовнішньоекономічний договір перевезення з резидентом Республіки Молдова, який не є власником всього доходу, оскільки являється агентом іншого перевізника - також резидента Республіки Молдова, та просить роз’яснити можливість застосування щодо операції з фрахту положень Конвенції про уникнення подвійного оподаткування доходівміж Урядом України і Урядом Республіки Молдова.
Згідно визначення пп. 14.1.260 п. 14.1 ст. 14 Податкового Кодексу фрахт - це винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для: перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами; перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом.
За договором чартеру (фрахтування) одна сторона (фрахтівник) зобов'язується надати другій стороні (фрахтувальникові) за плату всю або частину місткості в одному чи кількох транспортних засобах на один або кілька рейсів для перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти або з іншою метою, якщо це не суперечить закону та іншим нормативно-правовим актам (частина перша ст. 912 Цивільного кодексу Українивід 16 січня 2003 року N 435-IV, зі змінами (далі – Цивільний кодекс).
Суб’єкти господарювання можуть залучати також третіх осіб, у тому числі нерезидентів, що надають послуги з фрахту за договором транспортного експедирування.
Відповідно до частини першої ст. 929 Цивільного кодексу за договором транспортного експедирування одна сторона (експедитор) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (клієнта) виконати або організувати виконання визначених договором послуг, пов'язаних із перевезенням вантажу.
Статтею 4 Закону України від 01 липня 2004 року N 1955-IV "Про транспортно-експедиторську діяльність", зі змінами (далі - Закон N 1955), визначено, що експедитори для виконання доручень клієнтів можуть укладати договори з перевізниками, портами, авіапідприємствами, судноплавними компаніями тощо, які є резидентами або нерезидентами України.
Згідно з ст. 8 Закону N 1955 експедитори за дорученням клієнтів у тому числі фрахтують національні, іноземні судна та залучають інші транспортні засоби і забезпечують їх подачу в порти, на залізничні станції, склади, термінали або інші об'єкти для своєчасного відправлення вантажів.
Статтею 9 Закону N 1955 визначено, що істотними умовами договору транспортного експедирування є, зокрема, розмір плати експедитору.
У плату експедитору не включаються витрати експедитора на оплату послуг (робіт) інших осіб, залучених до виконання договору транспортного експедирування, на оплату зборів (обов'язкових платежів), що сплачуються при виконанні договору транспортного експедирування.
У разі залучення нерезидентів з метою виконання договору транспортного експедирування третіх осіб, у тому числі нерезидентів, що надають послуги з фрахту, компенсація таких виплат резидентом нерезиденту-експедитору не вважаються сумою фрахту, що сплачується резидентом нерезиденту за договорами фрахтування.
Відповідно до пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 ПодатковогоКодексу доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею.
Відповідно до п. 3.2 ст. 3 Податкового кодексу, якщо міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, встановлено інші правила, ніж ті, що передбачені Податковим кодексом, застосовуються правила міжнародного договору.
Пунктом 103.1 ст. 103 Податкового кодексу встановлено, що застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України.
Згідно з п. 103.2 ст. 103 Податкового кодексу особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним)отримувачем (власником) доходу (якщо відповідна умова передбачена міжнародним договором) і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України.
Стосовно сум винагороди нерезиденту за надані резиденту транспортно-експедиційні послуги відповідно до договору транспортного експедирування, то з урахуванням положень пп. "к" пп. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу вони не вважаються доходом, отриманим нерезидентом із джерелом їх походження з України, що оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Податкового кодексу, оскільки являється доходом у вигляді компенсації вартості виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту від такого нерезидента.
Щодо можливості заявника скористатися правом самостійного застосування звільнення від оподаткування або зменшення ставки податку згідно міжнародного договору стосовно сум фрахту, то положення ст.8 «Конвенції між Урядом України і Урядом Республіки Молдова про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень» від 29.08.1995, ратифікованого Україною 23.04.96 р. (далі-Конвенція не містять умови стосовно бенефіціарності резидента Молдови щодо доходів від експлуатації морських або повітряних суден у міжнародних перевезеннях (фрахту).
Застосовання міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами п.103.4 ст.103 Податкового кодексу.
Відповідно до положень п.103.4 ст.103 Податкового кодексу підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.
Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п.103.5 ст.103 Податкового кодексу).
Одночасно зазначаємо, що наданої заявником інформації недостатньо для кваліфікації операції з морських перевезень в цілях оподаткуваннядоходів нерезидентаіз джерелом їх походження з України. Остаточні висновки щодо виду проведених операцій з нерезидентом(фрахту/транспортного експедирування, тощо) можуть бути зроблені після детального аналізу договірних умов та первинних документів, оформленням яких вони супроводжувалися, у відповідності до економічної суті господарських операцій для кожної з її сторін.
Крім того повідомляємо, що відповідно до п.52.2 ст.52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |