X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 28.01.2021 р. № 323/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення    щодо відображення в обліку операцій, пов’язаних з компенсаційними виплатами в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9»,та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),повідомляє.

Відповідно до інформації, наданої у зверненні, Підприємство уклало кредитний договір в якому передбачена компенсація частини відсотків згідно державної підтримки в рамках програми «Доступні кредити 5-7-9».

У зв’язку з чим, у Підприємства виникли питання:

1. Коли підприємство визнає доходами державні компенсаційні виплати на дату нарахування відсотків, чи на дату надходження компенсації на рахунки банку.

2. Яка дата є вірною для визнання витрат по частині відсотків, які компенсуються державою, дата нарахування відсотків чи дата надходження компенсації на рахунки банку.

3. Чи передбачено коригування фінансового результату до оподаткування при розрахунку податку на прибуток підприємств при визнанні доходів та витрат при отриманні компенсації відсотків.

4. Якщо кредитний договір укладено на період більше року, чи відноситься на витрати періоду вся сума разової комісії. Сплаченої банку при укладанні договору, чи зараховується на витрати частинами.

Державна підтримка за програмою «Доступні кредити 5-7-9» надається у вигляді часткової компенсації відсоткових ставок за отриманими суб’єктами господарювання кредитами (п. 7 Порядку надання фінансової державної підтримки суб’єктам малого та середнього підприємництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 28.

Отже, за своєю економічною сутністю кошти, отримані у вигляді державної фінансової підтримки, є цільовим фінансуванням.

Підпунктом 44.1 ст. 44 Кодексу визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов’язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно з п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Операції з отримання суми компенсаційних виплат та нарахування відсотків в рамках вищезазначеної програми, а також відображення в обліку суми разової комісії, сплаченої банку при укладанні кредитного договору, відображаються згідно з правилами бухгалтерського обліку при формуванні фінансового результату до оподаткування і, відповідно, об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств.

Різниць для коригування фінансового результату до оподаткування за такими операціями Кодексом не передбачено.

При цьому зазначаємо, що регулювання питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку, затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку в державному секторі, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності (частина друга ст. 6 Закону України від 16 липня 1999 року № 996-ХІV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» зі змінами та доповненнями). 

Отже, питання щодо відображення у бухгалтерському обліку операцій  щодо компенсаційних виплат, нарахованих відсотків та суми сплаченої разової комісії банку в рамках вищезазначеної державної підтримки, належить до компетенції Міністерства фінансів України.

Водночас зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.