X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 02.02.2021 р. № 358/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо заповнення податкової накладної та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, товариство – платник ПДВ здійснює зовнішньоекономічну діяльність за імпортними контрактами з постачальниками – нерезидентами. За імпортним контрактом планується придбання труб, трубок і профілів (за кодами згідно з УКТ ЗЕД 7304900000 та 7411290000 та одиницею виміру тонна метрична або кілограм). З таких імпортованих товарів передбачається виготовлення трубок гальмівних та паливних (за кодом згідно з УКТ ЗЕД 7306307290 та одиницею виміру штука). Враховуючи відсутність у товариства власних або орендованих виробничих потужностей для їх виготовлення, передбачено укладання товариством (у якості заявника) з виконавцем договору підряду на виконання робіт  з матеріалу замовника (договір на переробку давальницької сировини). Реалізацію виготовленої на давальницьких умовах готової продукції з імпортованої сировини передбачено здійснювати на митній території України. 

Відповідно до пункту 1.1 статті 1 розділу I ПКУ відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а», «б» та «в» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України, та ввезення товарів на митну територію України.

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 розділу V ПКУ на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається за формою та в порядку, затвердженими наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307).

У податковій накладній в окремих рядках зазначаються обов’язкові реквізити, зокрема код товару згідно з УКТЗЕД, для послуг – код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1307 при складанні податкової накладної код товару згідно з УКТЗЕД слід зазначати в графі 3.1 табличної частини податкової накладної.

При цьому код товару згідно з УКТЗЕД зазначається на всіх етапах постачання товарів:

для підакцизних і імпортних товарів – 10 знаків;

для інших товарів – не менше 4 перших знаків.

У разі постачання товару, ввезеного на митну територію України, у графі 3.2 податкової накладної проставляється позначка «Х». Графа 3.2 заповнюється на всіх етапах постачання товару.

Графи 4 та 5 «Одиниця виміру товарів/послуг» податкової накладної заповнюються відповідно до Класифікатора системи позначень одиниць вимірювання та обліку (КСПОВО), чинного на дату складання податкової накладної.

Частиною другою статті 36 глави 6 Митного кодексу України (далі – МКУ) визначено, що країною походження товару вважається країна, в якій товар був повністю вироблений або підданий достатній переробці відповідно до критеріїв, встановлених МКУ.

У разі якщо у виробництві товару беруть участь дві або більше країн, країною походження товару вважається країна, в якій були здійснені останні операції з переробки, достатні для того, щоб товар отримав основні характерні риси повністю виготовленого товару, що відповідають критеріям достатньої переробки згідно з положеннями статті 40 глави 6 МКУ (частина перша статті 40 глави 6 МКУ).

Щодо питань 1 та 2

Враховуючи викладене, якщо з імпортованих товарів були вироблені інші види продукції або такі товари були піддані достатній обробці/переробці на митній території України, то вироблені, оброблені/перероблені товари вважаються товарами українського походження, а тому при їх постачанні код УКТЗЕД в податковій накладній зазначається на рівні перших чотирьох знаків та графа 3.2 податкової накладної не заповнюється.

Щодо питання 3

Згідно з пунктом 201.16 статті 201 розділу V ПКУ реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Підстави для зупинення реєстрації в ЄРПН податкової  накладної / розрахунку коригування визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі – Порядок № 1165). Такими підставами, зокрема, можуть бути відповідність критерію (критеріям) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, затверджених Порядком № 1165 (пункти 6, 7 Порядку № 1165).

При цьому пунктом 44.1 статті 44 розділу II ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об’єктів оподаткування та/або податкових зобов’язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов’язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Згідно з нормами чинного законодавства (стаття 36 розділу І ПКУ) платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.