Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості застосування положень пункту 187.7 статті 187 розділу V Податкового кодексу України (далі – ПКУ) у разі здійснення операцій з постачання послуг з лабораторного дослідження якості води та стану забруднення атмосферного повітря та права на податковий кредит у разі здійснення операцій з придбання таких послуг та, керуючись статтею 52 розділу ІІ ПКУ, повідомляє.
Як зазначено у зверненні, комунальне підприємство – платник ПДВ (далі – замовник) отримує від бюджетної установи (далі – виконавець) послуги з лабораторного дослідження якості води та стану забруднення атмосферного повітря. Відповідно до укладених договорів оплата за фактично отримані послуги здійснюється з поточного рахунку замовника, відкритого в комерційному банку, на бюджетний рахунок виконавця, відкритий в Державній казначейській службі України.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Щодо питання 1
Правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань з ПДВ встановлено статтею 187 розділу V ПКУ.
Пунктом 187.1 статті 187 розділу V ПКУ визначено, що датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Відповідно до пункту 187.7 статті 187 розділу V ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань у разі постачання товарів/послуг з оплатою за рахунок бюджетних коштів є дата зарахування таких коштів на банківський рахунок платника податку або дата отримання відповідної компенсації у будь-якій іншій формі, включаючи зменшення заборгованості такого платника податку за його зобов’язаннями перед бюджетом.
На дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) у встановлений ПКУ термін (пункт 201.1 статті 201 розділу V ПКУ).
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 розділу V ПКУ).
Таким чином, у разі якщо оплата за отримані від виконавця послуги з лабораторного дослідження якості води та стану забруднення атмосферного повітря здійснюється з поточного рахунку замовника, відкритого в комерційному банку, то кошти, отримані виконавцем в результаті такої оплати, не є бюджетними. Дата виникнення податкових зобов’язань у виконавця у разі здійснення операцій з постачання таких послуг визначатиметься за загальним правилом (правилом «першої події») відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V ПКУ. На дату виникнення податкових зобов'язань з ПДВ виконавець зобов’язаний скласти податкову накладну та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений ПКУ термін.
Щодо питання 2
Правила формування податкового кредиту встановлені статтею 198 розділу V ПКУ.
Згідно з підпунктом «а» пункту 198.1 статті 198 розділу V ПКУ до податкового кредиту відносяться суми податку, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів та послуг.
Відповідно до пункту 198.6 статті 198 розділу V ПКУ не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН податковими накладними / розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 розділу V ПКУ.
Підставою для нарахування платником податку – покупцем товарів/послуг сум податку, що відносяться до складу податкового кредиту, відповідно до пункту 201.10 статті 201 розділу V ПКУ є податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання таких товарів/послуг.
Отже, податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН виконавцем послуг з лабораторного дослідження якості води та стану забруднення атмосферного повітря, є підставою для віднесення платником податку – замовником сум ПДВ, зазначених у ній, до складу податкового кредиту за умови дотримання інших вимог ПКУ щодо формування податкового кредиту та правильності документального оформлення господарських операцій. Податкова накладна, складена не на дату «першої події», не дає права покупцю на податковий кредит.
Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов'язані самостійно декларувати свої податкові зобов'язання (стаття 36 розділу І ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |