Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо особливостей оподаткування операцій з постачання природного газу при заміні сторони боржника та стягувача та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Ухвалою господарського суду м. Києва
від 13.11.2020 по справі № 17/32 затверджена Мирова угода в процесі виконання рішення у справі № 17/32 від 02.11.2020 між Стороною 1, Товариством, Стороною 2 та Стороною 3, які у різні часи були або є учасниками правовідносин, що пов’язані з виконанням рішення Арбітражного суду міста Києва від 12.07.2000 у справі № 17/32, угоди та судових наказів у справі № 17/32.
Відповідно до вказаної Мирової угоди Сторона 3 в межах виконавчого провадження у справі № 17/32 повертає Стороні 1 стягнуту з неї заборгованість в розмірі 226,0 млн грн.
У зверненні не надано інформації щодо взаємовідносин, за результатами яких виникла така заборгованість, що не дає підстав для визначення факту оплати обсягів переданого газу.
В свою чергу, Сторона 1 здійснює передачу природного газу з підземних сховищ в обсязі 305,0 куб. м споживачам Товариства, тобто третім особам, з якими Товариством попередньо буде укладено договори купівлі-продажу природного газу.
Інформація щодо порядку розрахунків споживачів за отриманий природний газ у зверненні відсутня.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка
припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:
а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;
б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
Згідно із пунктом 198.2 статті 198 Кодексу датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:
дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;
дата отримання платником податку товарів/послуг.
Пунктом 198.3 статті 198 Кодексу визначено, що податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з:
придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг;
придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи);
ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
З метою застосування підпункту 14.1.266 пункту 14.1 статті 14 Кодексу іншими видами компенсації вартості поставлених (або тих, що підлягають поставці) товарів (послуг) вважається компенсація вартості таких товарів (послуг) будь-яким способом, відмінним від оплати грошовими коштами.
Щодо питання 1 та 2
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, ДПС повідомляє.
За операцією з постачання природного газу на дату виникнення першої події постачальник (Сторона 1) відповідно до пункту 187.1 статті 187 Кодексу зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ, виходячи із бази оподаткування ПДВ, визначеної згідно з пунктом 188.1 статті 188 Кодексу, та скласти податкову накладну і зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Щодо питання 3
У зверненні не надано інформації щодо взаємовідносин суб’єктів господарювання, а тому для отримання роз’яснення щодо особливостей складання податкової накладної Стороною 1 за операцією з постачання газу, яка описана у зверненні, визначення ним податкових зобов’язань, та формування податкового кредиту на підставі такої податкової накладної, Товариство в разі необхідності може повторно звернутись до ДПС з чітким описом суті здійснюваних операцій із наданням копій відповідних документів.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |