Державна податкова служба України розглянула звернення щодо можливості застосування нульової ставки ПДВ до операцій з транспортування сирої нафти за межі митної території України магістральними нафтопроводами та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, Товариством (продавцем) укладено контракт на постачання нерезиденту (покупцю) певного обсягу товару (сирої нафти). Постачання здійснюється у митному режимі експорт на умовах ITT (In Tank Transfer) з резервуарного парку морського нафтового терміналу трубопровідним транспортом.
Згідно з умовами контракту Товариство (продавець) зобов’язане здійснити усі необхідні митні формальності для оформлення товару (сирої нафти) у митному режимі експорт з митної території України і в дводенний термін після випуску товару (сирої нафти) та надати нерезиденту (покупцю) за допомогою факсимільного зв’язку або електронною поштою екземпляр експортної митної декларації. При цьому у графі 2 експортної митної декларації Товариство (продавець) вказується як відправник вантажу (експортер товару).
У рамках дії вказаного контракту на постачання товару (сирої нафти) нерезиденту (покупцю) укладено окремий договір на транспортування такого товару (сирої нафти) системою магістральних нафтопроводів Товариства (продавця). Транспортування нафти відбувається магістральними нафтопроводами Товариства (продавця) на підставі маршрутного доручення.
Правові, економічні та організаційні засади діяльності трубопровідного транспорту визначено Законом України від 15 травня 1996 року № 192/96-ВР «Про трубопровідний транспорт» (далі – Закон № 192).
Відповідно до статті 2 Закону № 192 систему трубопровідного транспорту України становлять:
магістральний трубопровідний транспорт;
промисловий трубопровідний транспорт.
Магістральний трубопровід - технологічний комплекс, що функціонує як єдина система і до якого входить окремий трубопровід з усіма об'єктами і спорудами, зв'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька трубопроводів, якими здійснюються транзитні, міждержавні, міжрегіональні поставки продуктів транспортування споживачам, або інші трубопроводи, спроектовані та збудовані згідно з державними будівельними вимогами щодо магістральних трубопроводів (стаття 1 Закону № 192).
Промислові трубопроводи (приєднані мережі) - всі інші немагістральні трубопроводи в межах виробництв, а також нафтобазові, внутрішньопромислові нафто-, газо- і продуктопроводи, міські газорозподільні, водопровідні, теплопровідні, каналізаційні мережі, розподільчі трубопроводи водопостачання, меліоративні системи тощо (стаття 1 Закону № 192).
Відносини, що виникають у сфері справляння податків, зборів і митних платежів, регулюються нормами ПКУ, Митного кодексу України (далі – МКУ) та іншими нормативно-правовими актами з питань оподаткування (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ і пункт 2 статті 1 розділу І МКУ).
Відповідно до пункту 5.3 статті 5 розділу І ПКУ інші терміни, що застосовуються у ПКУ і не визначаються ним, використовуються у значенні, встановленому іншими законами.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.
Згідно з підпунктами «а», «б» і «г» пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:
постачання товарів/послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ розташоване на митній території України;
вивезення товарів за межі митної території України.
Під постачанням товарів розуміється будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Під продажем (реалізацією) товарів розуміються будь-які операції, що здійснюються згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами, які передбачають передачу прав власності на такі товари за плату або компенсацію незалежно від строків її надання, а також операції з безоплатного надання товарів (підпункти 14.1.191 і 14.1.202 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Під постачанням послуг розуміється будь−яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ).
Пунктами 186.2 – 186.4 статті 186 розділу V ПКУ визначено категорії послуг, місце постачання яких визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.
Місцем постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном, зокрема послуг, пов'язаних із перевезенням вантажів є місце фактичного їх постачання (підпункт 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 розділу V ПКУ).
Під вивезенням товарів за межі митної території України розуміється сукупність дій, пов'язаних із переміщенням товарів через митний кордон України у будь-який спосіб у відповідному напрямку, відповідно до МКУ (підпункт 14.1.211 пункту 14.1 статті 14 розділу I ПКУ).
Відповідно до підпункту 14.1.244 пункту 14.1 статті 14 розділу І ПКУ товари – це матеріальні та нематеріальні активи, у тому числі земельні ділянки, земельні частки (паї), а також цінні папери та деривативи, що використовуються у будь-яких операціях, крім операцій з їх випуску (емісії) та погашення.
В цілях оподаткування операцій з переміщення майна та енергії через митний кордон України термін «товари» вживається у значенні, визначеному МКУ. Відповідно до пункту 57 статті 4 МКУ товари – це будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.
З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений МКУ.
Відповідно до пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ за нульовою ставкою ПДВ оподатковуються, зокрема, операції з:
вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту. Товари вважаються вивезеними за межі митної території України, якщо таке вивезення підтверджене в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, митною декларацією, оформленою відповідно до вимог МКУ (підпункт 195.1.1 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ);
постачання послуг із міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. Для цілей підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ перевезення вважається міжнародним, якщо таке перевезення здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом (підпункт 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ).
Враховуючи викладене та виходячи із аналізу норм ПКУ, МКУ і вказаних вище нормативно-правових актів, опису питання і фактичних обставин, наявних у зверненні, повідомляємо, що оскільки постачання товару (сирої нафти), шляхом вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту, та його транспортування здійснюється на підставі окремих договорів і, відповідно, з відокремленою вартістю, то у розглянутій у зверненні ситуації має місце 2 різні операції, а саме:
операція Товариства з вивезення товару (сирої нафти) за межі митної території України у митному режимі експорту, яка оподатковується за нульовою ставкою ПДВ (за умови, що таке вивезення підтверджено належним чином оформленою митною декларацією);
операція Товариства з постачання послуг із транспортування товару (сирої нафти), яка оподатковується за ставкою 20 відсотків (у межах їх постачання митною територією України), оскільки постачання таких послуг здійснюється з використанням іншого транспорту (магістральних нафтопроводів), ніж визначений у підпункті 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V ПКУ.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (пункт 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |