X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 03.02.2021 р. № 389/ІПК/99-00-09-03-02-06

Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула зверненняТовариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.

Товариство повідомляє, що має намір реалізовувати підакцизні товари (тютюнові  та тютюновмісні вироби) за агентською моделлю ведення господарської діяльності. З цією метою, Товариство (як суб’єкт, якого представляє комерційний агент або довірителя) має намір укласти з певними суб’єктами господарювання (комерційними агентами або повіреними) відповідні договори на реалізацію підакцизних товарів (тютюнових  та тютюновмісних виробів). Відповідно до агентських договорів Товариство має намір передавати комерційному агенту для подальшої реалізації кінцевим споживачам підакцизні товари (тютюнові  та тютюновмісні вироби), а комерційні агенти будуть від імені та за рахунок Товариства здійснювати продаж підакцизних товарів (тютюнових  та тютюновмісних виробів) кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання.

 

Товариство запитує:

  1. Чи достатньо буде для Товариства  отримати ліцензію на оптову торгівлю підакцизними товарами для здійснення операцій з передачі комерційному агенту (повіреному) для подальшої реалізації (продажу) від імені та за рахунок Товариства кінцевим споживачам підакцизних товарів (тютюнових та тютюновмісних виробів) для їх особистого некомерційного використання?

Чи є при цьому необхідність для Товариства отримувати ліцензію на роздрібну торгівлю підакцизними товарами, враховуючи що діяльність з роздрібної реалізації та безпосередню реалізацію (продаж) підакцизних товарів кінцевим споживачам здійснює саме  комерційний агент (повірений), а не Товариство?

  1. Чи потрібна комерційному агенту (повіреному) лише ліцензія на роздрібну торгівлю підакцизними товарами (без отримання відповідно ліцензії на оптову торгівлю) у разі реалізації ним від імені та за рахунок Товариства кінцевим споживачам підакцизних товарів (тютюнових та тютюновмісних виробів) для їх особистого некомерційного використання?
  2. Хто саме- Товариство чи комерційний агент (повірений) повинен реєструвати на себе РРО у разі реалізації комерційним агентом (повіреним) споживачам підакцизних товарів (тютюнових та тютюновмісних виробів) для їх особистого некомерційного використання?

 

 

Щодо питання 1 та 2.

Статтею 1000 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – ЦКУ) за договором доручення одна сторона (повірений) зобов’язується вчинити від імені та за рахунок другої сторони (довірителя) певні юридичні дії. Правочин, вчиненийповіреним, створює,змінює, припиняєцивільні права та обов’язкидовірителя.

Закон України від 19.12.1995 № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон № 481) визначає основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі, зокрема тютюнових виробів, на території України.

Згідно з ст. 1 Закону № 481

роздрібна торгівля – діяльність по продажу товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування;

оптова торгівля – діяльність по придбанню і відповідному перетворенню товарів для наступної їх реалізації суб’єктам господарювання роздрібної торгівлі, іншим суб’єктам господарювання.

Відповідно до ст. 1 Закону України від 12.05.1991 № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів», реалізація – це діяльність суб’єктів господарювання з продажу товарів (робіт, послуг).

Відповідно до ст. 15 Закону № 481 роздрібна торгівля тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.

Згідно зі ст. 15 Закону № 481 оптова торгівля, зокрема  тютюновими виробами можуть здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності за наявності ліцензій.

Відповідно до п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу  реалізація підакцизних товарів (продукції) - будь-які операції на митній території України, що передбачають відвантаження підакцизних товарів (продукції) згідно з договорами купівлі-продажу, міни, поставки та іншими господарськими, цивільно-правовими договорами з передачею прав власності або без такої, за плату (компенсацію) або без такої, незалежно від строків її надання, а також безоплатного відвантаження товарів, у тому числі з давальницької сировини, реалізація суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів.

Враховуючи викладене, у разі здійснення операцій з передачі комерційному агенту (повіреному) для подальшої реалізації (продажу) від імені та за рахунок Товариства (довірителя) кінцевим споживачам підакцизних товарів, Товариство (довіритель) повинне отримати ліцензію на право оптової торгівлі тютюновими виробами. При реалізації підакцизних товарів споживачам для їх особистого некомерційного використання, повірений повинен отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами.

 

Щодо питання 3.

Правовідносини у цій сфері регулюються Законом України від 06.07.1995 № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон № 265).

Законом № 265 визначено правові засади застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Дія його поширюється на усіх суб’єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб’єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.

Встановлення норм щодо незастосування РРО у інших законах, крім Кодексу, не допускається.

Суб'єкти господарювання, які здійснюють продаж товарів (у тому числі підакцизних через комерційних агентів або самостійно), зобов’язані відповідно до пункту 1 статті 3 Закону № 265, проводити розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів.

Пунктом 3 ст. 5 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року
№ 436-І
V зі змінами та доповненнями визначено, що суб’єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання здійснюють свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства, у даному випадку, Закону № 481 та Закону № 265.

Отже,комерційний агент (повірений) повинен зареєструвати РРО при реалізації (продажу)кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання тютюнових виробів, які отримав від Товариства (довірителя).

Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Відповіднодо пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.