X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.01.2021 р. № 83/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку третьої групи та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що є фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку на третій групі та здійснює господарську діяльність шляхом надання в оренду власного нерухомого майна.

Разом з тим, платник податків планує передати частину площізазначеного майна, що перевищує ліміт, встановленого для платників єдиного податку іншій фізичній особі – підприємцю на підставі договору про управління майном.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо правомірності застосування спрощеної системи оподаткування та виникнення податкових наслідків у разі укладання зазначеного договору. 

Правові засади операцій по управлінню майном регламентуються Цивільним кодексом України (далі - ЦКУ).

Згідно з частиною першою ст. 1029 ЦКУ за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління, а друга сторона зобов'язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника управління або вказаної ним особи (вигодонабувача).

Відповідно до ст. 1030 ЦКУ предметом договору управліннямайномможуть бути підприємство як єдиниймайновий комплекс, нерухомаріч, цінніпапери, майнові права та іншемайно

Майно, передане в управління, має бути відокремленевідіншого майна установникауправління та від майна управителя.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1
розділу XIV Кодексу.

Згідно з п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу До платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, згідно з п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу належать фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 7000000 гривень.

Нормами п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено перелік суб'єктів господарювання, які не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп.

Так, відповідно до п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Кодексу платниками єдиного податку першої - третьої групи не можуть бути фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує
100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів, не можуть бути платниками єдиного податку.

Враховуючи викладене, якщо загальна площа нерухомого майна, яке надається в оренду, не перевищує норми, встановлені п.п. 3 п. 291.5 ст. 291 Кодексу, то така фізична особа - підприємець, що здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, має право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

Разом з тим, фізична особа – підприємець у разі надання в оренду частину нерухомого майна (загальна площа якого перевищує норми, визначені
п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Кодексу) як фізична особа – підприємець, а іншу частину передає фізичній особі – підприємцю на підставі договору управління майном, не має права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Така фізична особа може надавати нерухомість в оренду як фізична особа - підприємець за загальною системою оподаткування або як фізична особа - не суб'єкт господарювання.

Водночас інформуємо, що з питань застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності фізичними особами - підприємцями, які здійснюють діяльність з надання нерухомого майна в оренду, видано узагальнюючу податкову консультацію, яку затверджено наказом ДПС України від 20.02.2012 № 136.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.