Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), розглянула Ваше звернення від …щодо роз’яснення окремих норм податкового законодавства та в межах компетенціїповідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що є фізичною особою – підприємцем на спрощеній системі оподаткування і просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування власних коштів, внесених на поточний рахунок та коштів, отриманих в позику.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено главою 1 розділу ХІV ПКУ.
Відповідно до п.п.1 п.292.1 ст.292 ПКУ доходом фізичної особи – підприємця-платника єдиного податку є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначений п. 292.3 ст. 292 ПКУ. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.
Крім того, перелік доходів, які не включаються до складу доходу платників єдиного податку першої-третьої груп визначені п.292.11 ст. 292 ПКУ.
Щодо внесення власних коштів на розрахунковий рахунок фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку.
Відповідно до Інструкції про порядок відкриття і закриття рахунків клієнтів банків та кореспондентських рахунків банків - резидентів і нерезидентів, затвердженої Постановою Правління Національного банку України 12 листопада 2003 року № 492 поточні банківські рахунки для фізичних осіб - резидентів поділяються на поточні рахунки фізичних осіб – підприємців, які відкриваються для здійснення підприємницької діяльності та поточні рахунки фізичних осіб, які не є підприємцями.
Відповідно до ст. 44 Господарського кодексу України підприємецьмає право вільно розпоряджатись прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом.
Платники єдиного податку ведуть облік доходів у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1- 296.1.3 п. 296 ст. 296 ПКУ.
Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи –підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.
Платники єдиного податкут ретьої групи (фізичні особи – підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів та витрат а формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Форма Книги та Порядок її ведення затверджені наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 №579 (далі – Порядок № 579).
Пунктом 5 Порядку № 579 визначено, що записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, фактично без оплатно отримано товари (роботи, послуги).
Зазначені Книги використовуються платником єдиного податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку.
Отже, кошти, які надійшли на розрахунковий рахунок, який відкрито фізичною особою для здійснення підприємницької діяльності, включаються до доходу фізичної особи–підприємця – платника єдиного податку, з врахуванням вимог статті 292 ПКУ.
Разом з тим, якщо фізична особа – підприємець вносить на свій поточний рахунок у банку, відкритий для здійснення підприємницької діяльності, готівку, яка на момент внесення уже була відображена у Книзі, то в платіжному дорученні зазначається призначення платежу – виручка за певний період. Таким чином, зазначена виручка повторно не включається до доходу платника єдиного податку та не оподатковується за ставкою 3 відсотки.
При цьому сума коштів, внесених на поточний рахунок за певний період, не повинна перевищувати суму доходу, відображену в Книзі за відповідний період.
Щодо оподаткування суми позики, яка надана фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку іншою фізичною особою.
Відповідно до п.п. 14.1.36 п. 14.1 ст. 14 Кодексу господарська діяльність – це діяльність особи, що пов’язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.
Оскільки, отримання фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку доходу у вигляді позики від фізичної особи не передбачає виробництво (виготовлення) та/або реалізацію товарів, виконання робіт, надання послуг таким підприємцем, то такий дохід оподатковується за загальними правилами, встановленими Кодексом для платників податку – фізичних осіб.
Згідно з п.п. 14.1.267 п. 14.1 ст. 14 Кодексу позика - це грошові кошти, що надаються резидентами, які є фінансовими установами, або нерезидентами, крім нерезидентів, які мають офшорний статус, позичальнику на визначений строк із зобов'язанням їх повернення та сплатою процентів за користування сумою позики.
Разом з тим сума коштів, щонадійшлаплатникуподатків у користування за договором, який не передбачає нарахування процентів або надання інших видів компенсацій у вигляді плати за користування такими коштами, та є обов’язковою до повернення є поворотною фінансовою допомогою (п.п. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано розділом ІV Кодексу, згідно з п.п. 165.1.31 п. 165.1 ст. 165 якого до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, зокрема основна сума поворотної фінансової допомоги, що отримується платником податку.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Таким чином, сума поворотної фінансової допомоги, яка надається фізичною особою на користь фізичної особи, не включається до загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу, тобто не є об’єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |