X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 10.02.2021 р. № 475/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання та реєстрації в  Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) розрахунку коригування до податкової накладної, складеної без факту здійснення господарської операції, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку було складено та зареєстровано в ЄРПН податкову накладну на безоплатне постачання неплатнику ПДВ без факту здійснення такої господарської операції. При спробах зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування до такої податкової накладної надходить квитанція про наявність помилок щодо заповнення такого розрахунку коригування.

Пунктом 44.1 статті 44 ПКУ визначено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим пункту 44.1 статті 44 ПКУ.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185 ПКУ об’єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Відповідно до пункту 201.10 статті 201 ПКУ при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в ЄРПН та надати покупцю за його вимогою.

Пунктом 192.1 статті 192 ПКУ передбачено можливість складання розрахунку коригування  до  податкової  накладної, зокрема, у разі допущення платником податку помилок при її складанні,  у тому числі не пов'язаних із зміною суми компенсації вартості товарів/послуг.

Складені платником податку розрахунки коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року, розрахунки коригування до податкових накладних, які не підлягали наданню отримувачу (покупцю) - платнику податку, підлягають реєстрації в ЄРПН постачальником (продавцем).  

Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку відповідно до  пункту 192.1 статті 192 ПКУ з метою виправлення помилок, допущених при складанні такої податкової накладної, та виведення в нуль її показників може скласти розрахунок коригування до такої податкової накладної. Якщо податкова накладна була складена на неплатника ПДВ, то такий розрахунок коригування підлягає реєстрації в ЄРПН платником податку, яким було складено таку податкову накладну.

Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26.01.2016 за № 137/28267 (далі –  Порядок № 1307).

Згідно з пунктом 21 Порядку № 1307 порядок складання розрахунку коригування та його реєстрації в ЄРПН аналогічний порядку, передбаченому для податкових накладних, крім випадків, передбачених Порядком № 1307. При цьому ПКУ та Порядком № 1307 не передбачено окремий порядок складання та реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, що були складені без факту здійснення господарських операцій. Отже, розрахунки коригування до таких податкових накладних складаються та реєструються в ЄРПН у загальному порядку, визначеному пунктом 23 Порядку № 1307.

Таким чином, у разі складання податкової накладної без факту здійснення господарської операції та її реєстрації в ЄРПН платник податку з метою виправлення помилки може скласти розрахунок коригування до неї.  У такому розрахунку коригування:

у полі «дата складання» зазначається дата, на яку було виявлено помилку;

у заголовній частині розрахунку коригування – дані із заголовної частини податкової накладної з індивідуальним податковим номером покупця на якого було складено податкову накладну без факту здійснення господарських операцій;

у розділі Б – зі знаком «–» (виводяться в нуль) відповідні показники  податкової накладної, що коригується (кількість, обсяг постачання та сума ПДВ), при цьому у графі 2.1 «код причини» розрахунку коригування зазначається код «103» (повернення товару або авансових платежів).

Звертаємо увагу, що для забезпечення правильності ведення податкового обліку та уникнення непорозумінь в частині реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування платникам податків при складанні та реєстрації в ЄРПН податкових накладних необхідно чітко дотримуватись норм чинного законодавства з питань оподаткування, зокрема, пункту 201.10  статті 201 ПКУ, згідно з яким податкова накладна має складатися виключно за фактично здійснюваною операцією з постачання товарів/послуг.

На сьогодні ДПС здійснюються заходи для забезпечення можливості реєстрації в ЄРПН розрахунків коригування, зокрема, складених з метою  виведення в нуль показників податкових накладних,  що були складені на безоплатне постачання неплатнику ПДВ без факту здійснення відповідної господарської операції.

Щодо надання практичного прикладу заповнення розрахунку коригування до конкретної податкової накладної,  складеної платником податку,  слід зазначити, що в межах надання індивідуальної податкової консультації контролюючий орган не здійснює аналіз господарських операцій платника, не з’ясовує достовірність викладеної платником інформації та не наводить приклади заповнення податкових документів платника податку, а лише надає роз’яснення щодо застосування конкретної норми податкового законодавства виключно на підставі описаних платником у зверненні обставин та порушених питань.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.