Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс),розглянула звернення щодо оподаткування доходу у вигляді дарункута в межах компетенції повідомляє.
Відповідно до п. 162.1 ст. 162 розділу ІVКодексу платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа – резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні, і об’єктом оподаткування якої є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу).
До загальногомісячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщини чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав регулюється ст. 174 Кодексу.
Відповідно до п. 174.6 ст. 174 Кодексу об'єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 Кодексу, подаровані платнику податку іншою фізичною особою, оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV для оподаткування спадщини.
Об’єкти дарування платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.
За нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти дарування, що даруються членами сім’ї дарувальника першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2.1 п. 174.2 cт.174 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім'ї фізичної особи першого ступеня спорідненнядля цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені.
Членами сім’ї фізичної особи другого ступеня споріднення вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки.
При цьому згідно зп.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексу звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (оподатковуються за нульовою ставкою).
Крім того, за ставкою 18 відс., визначеною у п. 167.1 ст. 167 Кодексу, оподатковуються будь-які об'єкти дарування, що отримуються у дарунок обдаровуваним від дарувальника – нерезидента або обдаровуваним-нерезидентом від дарувальника -резидента (п.п. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 Кодексу).
Разом з цим згідно з п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XXКодексу зазначений дохід є об’єктом оподаткування військовим збором.
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об’єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Пунктом 174.3 ст. 174 Кодексу визначено, що особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровані які отримали дарунок.
Дохід у вигляді вартості дарунку (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, зазначається в річній податковій декларації, крім обдаровуваних-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів дарування, та обдаровуваних, які отримали у дарунок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими обдаровуваними - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об'єктів дарування.
Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) встановлено ст. 179 Кодексу, згідно з п. 179.1 якої платник податку зобов'язаний подавати річну податкову декларацію відповідно до Кодексу.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному року для платника податку на доходи фізичних осіб - до 01 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених
розділом IV Кодексу (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 Кодексу).
При цьому фізична особа зобов'язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суми податкових зобов'язань, зазначені в поданій нею податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 Кодексу).
Одночасно слід зазначити, що відповідно до п.179.2 ст. 179 Кодексу обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій дарування, дохід від яких відповідно до розділуIV Кодексу оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів був сплачений податок відповідно до розділуIV Кодексу.
Враховуючи викладене, дохід у вигляді вартості дарунку (нерухомого майна), отриманий платником податку (обдаровуваним), який є членом сім'ї дарувальника першого ступеня споріднення, оподатковується податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою. Разом з тим вказаний дохід звільняється від оподаткування військовим збором.
Разом з тим вартість будь-якого об’єкта дарування, що отримуються у дарунок обдаровуваним від дарувальника – нерезидента або обдаровуваним-нерезидентом від дарувальника -резидента оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьомузазначена фізична особа (обдаровувана) не зобов’язана включати вартість отриманого дарунку до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але за умови відсутності інших підстав для подання декларації.
Також слід зазначити, що оскільки на підставі договору дарування право власності на нерухоме майно (дарунок) переходить до нового власника, то обов’язок щодо сплати податку на доходи фізичних осіб або військового збору з доходу, отриманого новим власником майна від операцій з цим майном, виникає виключно у нового власника зазначеного майна.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |