X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 08.02.2021 р. № 458/ІПК/99-00-21-03-03-06

Державна податкова служба України, відповідно достатті 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула зверненняТоваристващодо отримання індивідуальної податкової консультації стосовно виникнення зобов’язання по сплаті акцизного податку у при експорті підакцизного товару (біоетанол, код УКТ ЗЕД2207 2000 10), та повідомляє.

У своєму листі Товариство зазначає, що виробник підакцизної продукції (далі Комітент) укладає з українським резидентом (Комісіонер/Заявник) договір комісії з якого доручає здійснити експорт біоетанолу (код УКТ ЗЕД 2207 2000 10) і продати вироблювану ним продукцію на зовнішньому ринку на обумовлених умовах. Комісіонер укладає зовнішньоекономічний контракт купівлі-продажу з покупцем від свого імені і на умовах обумовлених в договорі комісії. У цьому контракті Комісіонер вже є Продавцем, а Комітент Вантажовідправником.

У звернені Товариство просить надати роз’яснення:

Чи виникають зобов’язання по сплаті акцизного податку при експорті підакцизного товару (біоетанол, код УКТ ЗЕД 2207 2000 10) у суб’єкта господарської діяльності, якщо він доручає здійснити експорт біоетанолу Комісіонерові що є резидентом України?

При такій формі передачі Товариству Комісіонерові, чи у Комітента (Виробника) не виникають зобов’язання по сплаті акцизного податку?

Надати номери засобів зв’язку для консультації з вищезазначених питань.

Відповідно до ст. 1011 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року№ 435-IV (зі змінами і доповненнями) за договором комісії одна сторона (комісіонер) зобов’язується за дорученням другої сторони (комітента) за плату вчинити один або кілька правочинів від свого імені, але за рахунок комітента.

Основні засади щодо регулювання діяльності, пов’язаної зі виробництвом і обігом спирту етилового на території України, визначає Закон України від 19 грудня 1995 року № 481 «Про державне регулювання виробництва та обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» зі змінами і доповненнями (далі – Закон № 481).

Статтею 1 Закону № 481 визначено поняття:

біоетанол - спирт етиловий зневоджений, виготовлений з біомаси або із спирту етилового - сирцю для використання як біопалива або біокомпонента, що належить до товарної позиції 2207 згідно з УКТ ЗЕД.

Статтею 14 Закону № 481  передбачено наступне:

експорт спирту етилового, спирту етилового ректифікованого виноградного, спирту етилового ректифікованого плодового здійснюється суб'єктами господарювання, які отримали ліцензію на виробництво такого спирту.

Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платником акцизного податку є, зокрема:

особа, постійне представництво, які виробляють підакцизні товари (продукцію) на митній території України, у тому числі з давальницької сировини (п. п. 212.1.1 п. 212.1 ст. 212  Кодексу);

особа - суб'єкт господарювання, постійне представництво, які ввозять підакцизні товари (продукцію) на митну територію України (п. п. 212.1.2.            п. 212.1 ст. 212 Кодексу);

фізична особа - резидент або нерезидент, яка ввозить підакцизні товари (продукцію) на митну територію України в обсягах, що підлягають оподаткуванню, відповідно до митного законодавства (п. п. 212.1.3. п. 212.1      ст. 212 Кодексу).

До об’єктів оподаткування належать, зокрема операції з:

реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (п. п. 213.1.1 п. 213.1 ст. 213 Кодексу);

ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України          (п. п. 213.1.3 п. 213.1 ст. 213 Кодексу).

Реалізація спирту етилового для цілей розділу VI Кодексу - будь-які операції з фізичної передачі (відпуску, відвантаження) спирту етилового з переходом права власності на такий спирт етиловий чи без такого переходу, за плату (компенсацію) чи без такої плати на митній території України з акцизного складу / акцизного складу пересувного:

до акцизного складу;

до акцизного складу пересувного;

для власного споживання чи промислової переробки;

будь-яким іншим особам.

Поняття "реалізація спирту етилового" застосовується виключно для суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність з виробництва спирту етилового (п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст.14 Кодексу).

При здійсненніоперацій з реалізаціїспирту етиловогоу платникаподатківвиникаєобов'язок у складанніакцизнихнакладнихвідповіднодост. 231 Кодексу.

Наказом МіністерствафінансівУкраїнивід27.11.2020 № 729затверджено, зокрема, Порядок заповненняакцизнихнакладних.

Зокрема, вакцизнихнакладних, складених на операції з вивезення (експорту) спирту етилового за межімитноїтериторіїУкраїни (код операції "5"), зазначаютьсяреквізитимитноїдекларації, на підставіякоїздійсненотакевивезення спирту етилового.

Операції з вивезення (експорту) підакцизних товарів (продукції) платником податку за межі митної території України віднесено до операцій, які не підлягають оподаткуванню.

Товари (продукція) вважаються вивезеними (експортованими) платником податку за межі митної території України, якщо їх вивезення (експортування) засвідчене належно оформленою митною декларацією, у тому числі, якщо відвантаження відбулося у звітному періоді, а вивезення (експортування) - у наступному звітному періоді і на дату подання декларації з акцизного податку за звітний місяць наявна така митна декларація (п. п. 213.2.1 п. 213.2 ст. 213 Кодексу).

 

Так, відповідно до ст. 14 Закону № 481 експорт підакцизного товару - спирту етилового (біоетанолу) може здійснювати лише виробник такого спирту за наявності ліцензії на виробництво.

Таким чином, у виробника підакцизних товарів, при реалізації таких товарів на експорт за договором комісії, згідно якого виробник виступає комітентом, такі операції не підлягають оподаткуванню акцизним податком за умови, що їх вивезення, за межі митної території України, засвідчено належно оформленою митною декларацією.

Разом з цим, зазначаємо, що всі контактні телефони розміщені на сайті Державної податкової служби України у розділі «Контакти», Інформаційно – довідковий департамент 0-800-501-007.

Для надання більш повного та ґрунтовного роз’яснення Товариство має право повторно звернутися до контролюючого органу та надати копії відповідних документів.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.