Державна податкова служба України, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу) розглянула Ваше звернення від …щодо оподаткування доходу, отриманого фізичною особою від продажу ½ частки квартири та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків в зверненні зазначив, що на підставі договору дарування, який було укладено та нотаріально посвідчено … він отримав ½ частину квартири, яку на сьогодні бажає відчужити. При цьому, платник з метою внесення відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про належне йому право власності на дане майно звернувся до державного реєстратора, який провів таку реєстрацію в … році.
З урахуванням вище зазначеного, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання оподаткування доходу від продажу належної йому на підставі договору дарування ½ частки квартири.
Особисті немайнові та майнові відносини регулює Цивільний кодекс України (далі - ЦКУ).
За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдарованому) безоплатно майно (дарунок) у власність (ст. 717 ЦКУ).
Право власності, зокрема, на нерухоме майно виникає з моменту державної реєстрації цього майна (п. 1 ст. 182 ЦКУ).
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до пп. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування фізичної особи – резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається, зокрема, частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172 Кодексу (пп.164.2.4 п.164.2 ст.164 Кодексу).
Згідно з п. 172.1 ст. 172 Кодексу дохід, отриманийплатникомподаткувід продажу (обміну) не частіше одного разу протягомзвітногоподаткового року житловогобудинку, квартириабоїхчастини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи об’єкт незавершеного будівництва таких об’єктів, земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується.
Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину.
Відповідно до п. 172.2 ст. 172 Кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, зазначених у п. 172.1 ст. 172 Кодексу, або від продажу об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Кодексу, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 Кодексу.
Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеного пп.1.2 п.161 підрозд.10 розд. ХХ Кодексу (пп.1.3 п.161 підрозд.10 розд. ХХ Кодексу).
Під час проведення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності електронної довідки про оціночну вартість такого об'єкта нерухомості або звіту про оцінку, зареєстрованого відповідно до пункту 172.3 цієї статті, та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору і вносить до Єдиної бази інформацію про ціну договору купівлі-продажу.
Нотаріус щокварталу в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку, подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про посвідчені ним протягом звітного кварталу договори купівлі-продажу (міни) між фізичними особами, включаючи інформацію про ціну таких договорів та розмір сплаченого податку у розрізі кожного договору.(п. 172.4 ст. 172 Кодексу).
Враховуючи вищезазначене, у разі продажу квартири або її частини не частіше одного разу протягом звітного податкового року за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, дохід від продажу не оподатковуватиметься податком на доходи фізичних осіб та військовим збором.
Разом з тим, уразіпродажу квартири або її частини частіше одного разу протягомзвітногоподаткового року або за умовиперебування такого майна у власностіплатникаподаткуменшетрьох років,дохідфізичної особи - резидента підлягатиме оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (5 відсотків) та військовим збором (1,5 відсотків).
Одночасно зауважуємо, що питання визначення терміну перебування такого майна у власності платника податку знаходиться в правовому полі Міністерства юстиції України.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |