X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.02.2021 р. № 561/ІПК/16-31-04-01-20

Головне управління ДПС у Полтавській області на звернення Товариства щодо плати за землю (далі – Плата), керуючись ст.ст. 52, 53 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), з урахуванням висновків Другого апеляційного адміністративного суду, повідомляє.

Товариство поінформувало, що є власником нежитлового приміщення у триповерховому (багатоквартирному) житловому будинку (далі – Будинок), а також без зазначення обставин щодо сформованості земельної ділянки у розумінні ст. 791 Земельного кодексу України, на якій розташований Будинок та його прибудинкова територія (далі – Ділянка), вказало на відсутність у нього правовстановлюючих документів на всю або частину Ділянки.

Водночас, у постанові Другого апеляційного адміністративного суду також наголошено, що Товариство обрало спрощену систему оподаткування.

Натомість, надання податкової преференції щодо звільнення від сплати земельного податку платників єдиного податку з 01 липня 2020 року, дати набрання чинності Закону України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», відбувається у разі виконання такими платниками єдиного податку першої – третьої груп переліку умов.

Товариство запитує про підстави виникнення у нього податкових зобов’язань з Плати за Ділянку.

Позиція контролюючих органів щодо виникнення податкових зобов’язань з Плати після належного оформлення прав власності або користування земельною ділянкою, викладена в узагальнюючій податковій консультації, затвердженій наказом Міністерства фінансів України від 06.07.2018 № 602, з метою забезпечення умов прозорого податкового адміністрування податкових зобов’язань із земельного податку.

Натомість, використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням принципу платного використання чужих земельних ділянок, реалізація якого у разі набуттям відповідного права на Ділянку або її частину здійснюється у формі Плати.

З огляду на викладене, на зареєстровану Ділянку у Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації про її землеустрій, як об’єкту спільної власності, Товариством, а також співвласниками Будинку, можуть бути зареєстровані відповідні права спільної сумісної або спільної часткової власності у порядку передбаченому ст. 42 Земельного кодексу України для житлової багатоповерхової забудови.

З метою забезпечення захисту прав власності на землю як об’єкту комунальної власності територіальної громади орган місцевого самоврядування, керуючись нормами ст. 377 Цивільного кодексу України, ст.ст. 120, 125, 126 та 206 Земельного кодексу України, може порушити питання про компенсацію завданої шкоди (ст.ст. 1166, 1167 Цивільного кодексу України) землекористувачами (юридичними та фізичними особами), які використовують земельні ділянки територіальної громади без належним чином оформлених документів на право користування земельними ділянками, у формі неотриманої орендної плати за земельні ділянки комунальної власності.

Разом з цим, Товариство як власник об’єкта нерухомого майна у Будинку на сформованій земельній ділянці, свої зобов’язання в частині дотримання принципу платного використання землі може реалізовувати в межах Цивільного кодексу України через особу, яка має відповідні права (власності або користування) на земельну ділянку, на якій розташований Будинок.

Податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п. 52.2 ст. 52 Кодексу).