Державна податкова служба України на звернення товариства, надіслане Головним управлінням ДПС у Харківській області листом, щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, та керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що є орендарем нежитлової будівлі комунального майна, розташованої на земельній ділянці (далі – Ділянка), яка перебуває у постійному користуванні іншого суб’єкта господарювання – орендодавця, та запитує про наявність у нього обов’язку сплачувати земельний податок або орендну плату за Ділянку.
Кодексом передбачено реалізацію принципу платності користування землею у двох формах: земельного податку, який сплачується власниками земельних ділянок і постійними користувачами земельних ділянок, та орендної плати, яка справляється на умовах договору оренди за надані у строкове користування земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14, п. 269.1 ст. 269, п. 288.1 ст. 288 Кодексу).
Частинами 1 та 2 ст. 796 Цивільного кодексу України (далі – Цивільний кодекс) встановлено, що одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також право користування земельною ділянкою, яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму.
У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець.
Плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою (ст. 797 Цивільного кодексу).
Таким чином, умови користування Ділянкою (її частиною), на якій розташоване надане в оренду нежитлова будівля, можуть бути передбачені договором оренди комунального майна (далі – Договір), орендна плата відповідно до якого визначена на підставі Методики розрахунку орендної плати за майно, що знаходиться у спільній власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області, затвердженої рішенням обласної ради від 01.03.2012 № 368- VI (п. 3.1 Договору).
Оскільки платником земельного податку є землекористувач Ділянки – інша юридична особа – орендодавець (п. 269.1 ст. 269 Кодексу), то у Товариства – орендаря нежитлової будівлі не виникає обов’язок зі сплати земельного податку або орендної плати за Ділянку.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |