X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У М.КИЄВІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 622/ІПК/26-15-24-19-12

Управління ДПС у м. Києві, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло Ваш запит про надання індивідуальної податкової консультації щодо порядку оподаткування доходу, отриманого у вигляді вартості подарованого майна та в межах своїх повноважень повідомляє.

У зверненні фізична особа зазначає, що її чоловік має намір подарувати їй в подарунок квартиру. При цьому, чоловік, як співвласник майна, володіє нею спільно зі своєю матір’ю у спільній сумісній власності без виділення часток.

Платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання порядку оподаткування доходу, отриманого у вигляді вартості подарованого майна.

Особисті немайнові та майнові відносини регулюються цивільним законодавством.

Відповідно до частини першої ст. 368 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю.

Крім того, співвласники майна, що є у спільній сумісній власності, володіють і користуються ним спільно, якщо інше не встановлено домовленістю між ними.

Розпоряджання майном, що є у спільній сумісній власності, здійснюється за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

У разі вчинення одним із співвласників правочину щодо розпорядження спільним майном вважається, що він вчинений за згодою всіх співвласників, якщо інше не встановлено законом.

Згода співвласників на вчинення правочину щодо розпорядження спільним майном, який підлягає нотаріальному посвідченню та (або) державній реєстрації, має бути висловлена письмово і нотаріально посвідчена (част. 1, 2 ст. 369 ЦКУ).

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює ПКУ, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні (п.1.1 ст.1 ПКУ).

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV ПКУ.

Відповідно до п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ (пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав. визначено статтею 174 розділу IV ПКУ, якою встановлено різні ставки податку, залежно від ступеня споріднення платників та їх резидентського статусу.

 

Об’єкти дарування, зазначені в п. 174.1 ст. 174 ПКУ, зокрема, об’єкти нерухомості, подаровані платнику податку іншою фізичною особою оподатковуються згідно з правилами, встановленими розділом IV ПКУ для оподаткування спадщини (п. 174.6 ст 174 ПКУ).

Так, за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (пп.”а” 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).

При цьому, членами сім'ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.

Членами сім'ї фізичної особи другого ступеня споріднення для цілей розділу IV ПКУ вважаються її рідні брати та сестри, її баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки (пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Разом з тим, вартість будь-якого об’єкта спадщини (подарунку), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не зазначені у пп. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 ПКУ, оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ (5 відсотків) (пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ).

Крім того, вартість отриманого у дарунок майна, що оподатковується згідно з розділом IV ПКУ, є об’єктом для оподаткування військовим збором, ставка якого становить 1,5 відсотків об’єкта оподаткування (пп. 1.1 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ особами, відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є обдаровані, які отримали подарунок, крім, зокрема, обдарованих, які отримали у подарунок об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Крім того, звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою) (пп. 1.7 п. 16 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

Отже, у разі отримання доходу у вигляді вартості подарованого майна фізичною особою – резидентом від резидента - члена сім’ї першого та другого ступеня споріднення, такий дохід оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб та звільняється від оподаткування військовим збором.

Водночас, у разі отримання доходу за договором дарування від фізичної особи - резидента, який не належить до члена сім’ї першого та другого ступеня споріднення, такий дохід оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

При цьому, відповідно до ст. 43 та ст. 46 Закону України від 02 вересня 1993 № 3425-XII «Про нотаріат», обов’язок перевірки документів та встановлення осіб учасників цивільних відносин, необхідних для вчинення нотаріальної дії покладається на нотаріуса, що посвідчує договори дарування.

Водночас повідомляємо, що згідно п. 52. 2 ст. 52 ПКУ податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.