X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 637/ІПК/99-00-18-04-02-06

Державна податкова служба України на запит Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) про надання індивідуальної податкової консультації повідомляє.

ОСББ поінформувало, що внесено контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр) 29.12.2018р. та просить надати роз’яснення стосовно можливості перебування в зазначеному Реєстрі у разі  здачі в оренду допоміжних приміщень та який КВЕД обрати для ведення такої діяльності.

Стосовно обрання КВЕД для ведення діяльності по здачі в оренду допоміжних приміщень ОСББ інформуємо, що суб’єктом господарювання обираються види господарської діяльності згідно з Класифікатором видів економічної діяльності ДК 009:2010, затвердженим наказом  Держспоживстандарту від 11.10.2010 № 457 (далі – КВЕД ДК 009:2010).

КВЕД ДК 009:2010 визначено, які види діяльності включаються до КВЕД 68.2 «Надання в оренду й експлуатація власного чи орендованого нерухомого майна». 

Також зазначаємо, що наказом від 23.12.2011 № 396 Державного комітету статистики України затверджено Методичні основи та пояснення до позицій Класифікації видів економічної діяльності.

Отже, для встановлення до якого виду діяльності за КВЕД відноситься обрана господарська діяльність та чи підходить для здійснення господарської діяльності по здачі в оренду допоміжних приміщень такий вид економічної діяльності за КВЕД, як 68.2 «Надання в оренду й експлуатація власного чи орендованого нерухомого майна», ОСББ необхідно звернутись до Державної служби статистики України.

Стосовно перебування ОСББ в Реєстрі повідомляємо, що  п. 133.4 ст. 133 Кодексу встановлено, що не є платниками податку на прибуток підприємств неприбуткові підприємства, установи та організації у порядку та на умовах, встановлених цим пунктом.

Згідно з п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Кодексу неприбутковим підприємством, установою та організацією для цілей оподаткування податком на прибуток підприємств є підприємство, установа та організація (далі – неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:

утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників у розумінні Цивільного кодексу України), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу;

установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду, іншим юридичним особам, що здійснюють недержавне пенсійне забезпечення відповідно до закону (для недержавних пенсійних фондів), або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків;

внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (абзац перший п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 Кодексу).

Таким чином, доходи (прибутки), отримані неприбутковою організацією від будь-якої діяльності, зокрема від здачі в оренду допоміжних приміщень, мають використовуватись виключно на реалізацію своєї статутної діяльності без розподілу таких доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб.

У разі недотримання ОСББ зазначених норм Кодексу таке ОСББ виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.

Таке ОСББ зобов’язане подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток.

Регулятором з питань методології бухгалтерського обліку та фінансової звітності виступає Міністерство фінансів України, яке затверджує національні положення (стандарти) бухгалтерського обліку, інші нормативно-правові акти щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності
(п. 2 ст. 6 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»).

Водночас інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених статтями 52 і 53 Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.