Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула Ваше звернення від …щодо застосування окремих норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомляє, що здійснює адвокатську діяльність та просить надати консультацію щодо оподаткування коштів, повернутих клієнту у разі ненадання послуг у повному обсязі (судове рішення прийнято не на користь клієнта).
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, встановлено ст. 178 Кодексу.
Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Згідно з п. 178.6 ст. 178 Кодексу фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.
Типова форма такого обліку та порядок його ведення визначаютьс яцентральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Так, форма Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - Книга), та Порядок її ведення (далі– Порядок) затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 16.09.2013 № 481.
Відповідно до п.п. 2 п. 6 Порядку у графі 2 Книги відображається сума доходу, отриманого від здійснення незалежної професійної діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок, касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг).
У графі 3 Книги вказується сума повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) та/або повернутої передплати (п.п. 3 п. 6 Порядку).
При цьому у графі 4 Книги відображається сума, яка розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих самозайнятою особою коштів за товари (роботи та послуги) (графа 3) (п.п. 4 п. 6 Порядку).
Враховуючи викладене, доходом особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, вважається уся сума коштів (гонорару), що надійшла на розрахунковий рахунок такої особи.
При цьомузагальна сума отриманого доходу, яка підлягаєдекларуванню, розраховується як різницяміжотриманим доходом відздійсненнянезалежноїпрофесійноїдіяльності (графа 2 Книги) і сумою повернутихсамозайнятою особою коштів за послуги (графа 3 Книги)та зазначається в графі 4 Книги.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |