X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 668/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо порядку складання податкових накладних / розрахунків коригування та формування податкового кредиту і, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платником податку здійснено попередню оплату постачальнику послуг з перевезення (перевізнику), за якою таким постачальником складено та зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) відповідну податкову накладну із застосуванням ставки ПДВ 20 відсотків (далі – ПН-1). Надалі в межах такої попередньої оплати постачальником було частково поставлено послуги, які оподатковуються за нульовою ставкою (послуги з міжнародного перевезення), та складено розрахунок коригування до ПН-1 на зменшення податкових зобов’язань, нарахованих за ставкою 20 відс., а також складено податкову накладну на постачання послуг за ставкою 0 відс. (далі – ПН-2).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.

Згідно з пунктом 185.1 статті 185  розділу V Кодексу (підпункти «а», «б», «е») об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з  постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 розділу V Кодексу, а також операції з постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до підпункту «а» підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 розділу V  Кодексу  операції з міжнародного перевезення пасажирів  і багажу та

вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за нульовою ставкою.

Правила формування податкових зобов’язань і податкового кредиту з ПДВ та складання податкової накладної і реєстрації її в ЄРПН регулюються статтями 187, 198 і 201 розділу V Кодексу.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 розділу V Кодексу датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з пунктами 201.1 та 201.10 статті 201 розділу V Кодексу при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлені Кодексом терміни. Податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 розділу V Кодексу, протягом такого звітного періоду, зокрема,  у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг (пункт 198.3 статті 198 розділу V Кодексу).

Датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:

дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;

дата отримання платником податку товарів/послуг (пункт 198.2 статті 198 розділу V Кодексу).

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (пункт 192.1 статті 192 розділу V Кодексу).

Щодо питань 1 і 2

У ситуації, описаній у зверненні, платник податку – постачальник на дату отримання попередньої оплати повинен нарахувати податкові зобов’язання виходячи з обсягу такої попередньої оплати із застосуванням ставки ПДВ, за якою оподатковуються операції з постачання послуг, за які здійснено таку попередню оплату, та скласти ПН-1 і зареєструвати її в ЄРПН у встановлений Кодексом термін. У разі, якщо за такою попередньою оплатою податкові зобов’язання були визначені за ставкою 20 відс., а надалі в межах такої попередньої оплати здійснюється операція з постачання послуг, що оподатковується за ставкою 0 відс., то на дату оформлення документа,  що засвідчує факт постачання таких послуг, постачальнику необхідно скласти відповідний розрахунок коригування на зменшення податкових зобов’язань до ПН-1 та скласти ПН-2 виходячи з обсягу операції, здійсненої із застосуванням ставки ПДВ 0 відсотків.

У звітному періоді, у якому покупцем було перераховано попередню оплату за послуги, такий покупець на підставі ПН-1, складеної  постачальником  і зареєстрованої в ЄРПН, має право віднести суми ПДВ до податкового кредиту (за умови дотримання інших правил формування податкового кредиту, встановлених Кодексом). У звітному періоді, у якому покупцем в межах попередньої оплати було отримано послуги, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, та постачальником складено розрахунок коригування до ПН-1, такі суми податкового кредиту покупця підлягають відповідному коригуванню.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з підпунктом 112.8.2 пункту 112.8 статті 112 розділу ІІ Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного Кодексом (пункт 53.1 статті 53 розділу ІІ Кодексу).

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.