X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 671/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо застосування принципу хронології формування від’ємного значення з ПДВ та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.

Роз’яснення щодо порядку заповнення показників податкової звітності з ПДВ, зокрема, застосування принципу хронології формування від’ємного значення  ПДВ, надано в індивідуальній податковій консультації, яка зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових консультацій, на попереднє звернення Товариства.

Як зазначено у даному зверненні, з метою дотримання єдиної облікової політики групою компаній, до складу якої входить Товариство, планується змінити облікову політику платника податку та з початку року почати застосовувати принцип хронології формування від’ємного значення  ПДВ.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу. Зокрема, Кодекс визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов’язки.

Порядок заповнення і подання податкової звітності з ПДВ затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 (далі – Порядок № 21).

Порядком № 21 не встановлено особливостей та хронології відображення від’ємного значення з ПДВ звітного (податкового) періоду у Додатку 2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду» (Д2) (далі – Додаток 2 (Д2)) та у Додатку 3 до податкової декларації з ПДВ «Розрахунок суми бюджетного відшкодування» (Д3) (далі – Додаток 3 (Д3)), а також з якого звітного (податкового) періоду платник податку має застосовувати принцип хронології формування від’ємного значення з ПДВ.

Таким чином, застосування принципу хронології формування від’ємного значення з ПДВ не є обов’язковим, а має рекомендаційний характер. Платник податку при заповненні як Додатка 2 (Д2), так і таблиці 2 Додатка 3 (Д3) до податкової декларації з ПДВ має право самостійно визначати як послідовність відображення від’ємного значення ПДВ та суми бюджетного відшкодування в розрізі періодів виникнення таких сум, так і звітний (податковий) період, з якого йому доцільно починати застосовувати принцип хронології формування від’ємного значення з ПДВ.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснених ними операцій тим, які визначені Кодексом.

Також слід зазначити, що Кодексом та Порядком № 21 не визначено обов’язку для платника податку щодо інформування контролюючого органу за місцем обліку про початок застосування принципу хронології формування від’ємного значення з ПДВ.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з підпунктом 112.8.2 пункту 112.8 статті 112 Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного Кодексу (пункт 53.1 статті 53 Кодексу).

Пунктом 52.2 статті 52 Кодексу визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.