X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 677/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення    щодо відображення в податковому обліку податкових зобов’язань з ПДВ під час здійснення операцій з транспортними засобами, надіслане до ДПС листом ГУ ДПС у Волинській області, та, керуючись статтею 52 розділу ІІ Податкового кодексу України (далі - ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, платник податку здійснює перевезення пасажирів автомобільним транспортом. В листопаді 2020 року платник придбав у нерезидента 2 автобуси та сплатив ПДВ під час розмитнення, що підтверджується митною декларацією. Автобуси були придбані для перевезення пасажирів по місту.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами ПКУ (пункт 1.1 статті 1 розділу І ПКУ).

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Щодо відображення в податковому обліку податкових зобов’язань з ПДВ при використанні транспортних засобів як в оподатковуваних так і в неоподатковуваних операціях

Порядок формування податкового кредиту при придбанні товарів/послуг, які одночасно використовуються в оподатковуваних та неоподатковуваних операціях, встановлено статтею 199 розділу V ПКУ.

Так, згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник податку зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних(далі – ЄРПН) на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року (пункт 199.2 статті 199 розділу V ПКУ).

Платник податку за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (пункт 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).

Частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пунктів 199.2 - 199.4 статті 199 розділу V ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов'язань, зазначених у пункті 199.1 статті 199 розділу V ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов'язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року (пункт 199.5 статті 199 розділу V ПКУ).

Отже, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи використовуються частково в оподатковуваних, а частково - в неоподатковуваних операціях, платник податку зобов'язаний нараховувати податкові зобов'язання відповідно до статті 199 розділу V ПКУ виходячи з частки використання таких товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях. Розрахунок такої частки проводиться за результатами операцій, проведених за попередній календарний рік, та застосовується протягом поточного календарного року.

Щодо правомірності віднесення податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих відповідно до пункту 198.5 статті 198 чи статті 199 розділу V ПКУ до первісної вартості транспортних засобів

Методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про основні засоби, інші необоротні матеріальні активи та незавершені капітальні інвестиції в необоротні матеріальні активи (далі - основні засоби), а також розкриття інформації про них у фінансовій звітності визначаються Національним положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 27.04.2000 № 92 (далі - НП(С)БО 7)

Первісна вартість - історична (фактична) собівартість необоротних активів у сумі грошових коштів або справедливої вартості інших активів, сплачених (переданих), витрачених для придбання (створення) необоротних активів (пункт 4 НП(С)БО 7)

Витрати, з яких складається первісна вартість об'єкта основних засобів, визначені пунктом 8 НП(С)БО 7, зокрема, до таких витрат відносяться суми непрямих податків у зв'язку з придбанням (створенням) основних засобів (якщо вони не відшкодовуються підприємству).

Щодо можливості віднесення сум податкових зобов’язань з ПДВ, нарахованих відповідно до пункту 198.5 статті 198 або пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ до складу первісної вартості транспортних засобів, то з порушеного питання ДПС рекомендує звернутися до Міністерства фінансів України як до головного органу у системі центральних органів виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері бухгалтерського обліку та аудиту, зокрема здійснює державне регулювання бухгалтерського обліку, фінансової, бюджетної звітності та аудиту в Україні, визначає єдині методологічні засади бухгалтерського обліку та складення фінансової і бюджетної звітності, обов'язкові для всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування (крім банків), а також надає індивідуальні роз'яснення з таких питань, якщо вони належать до діяльності заявників.

Щодо відображення в податковому обліку податкових зобов’язань з ПДВ у разі відчуження транспортного засобу

У разі якщо товари/послуги, необоротні активи, які були придбані для використання частково в оподатковуваних, а частково - в неоподатковуваних операціях і по яких було визначено податкові зобов’язання відповідно до пункту 199.1 статті 199 розділу V ПКУ та складено і зареєстровано в ЄРПН відповідну зведену податкову накладну, в подальшому починають використовуватися повністю в оподатковуваних операціях платника податку у межах господарської діяльності, то платник податку може скласти розрахунок коригування до такої зведеної податкової накладної та після його реєстрації в ЄРПН зменшити податкові зобов’язання на суму, що була нарахована при придбанні таких товарів/послуг, необоротних активів згідно з пунктом 199.1 статті 199 розділу V ПКУ (з урахуванням перерахунку, проведеного відповідно до пункту 199.4 статті 199 розділу V ПКУ).

Вищезазначений розрахунок коригування складається на дату початку використання товарів/послуг, необоротних активів, які були придбані  для використання частково в оподатковуваних, а частково - в неоподатковуваних операціях, повністю в оподатковуваних операціях платника податку.

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з підпунктом 112.8.2 пункту 112.8 статті 112 розділу ІІ ПКУ вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного ПКУ (пункт 53.1 статті 53 розділу ІІ ПКУ).

Пунктом 52.2 статті 52 розділу ІІ ПКУ визначено, що індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.