Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо визначення статусу резидента з метою оподаткування спадщини або дарунку і в межах компетенції повідомляє.
Фізична особа – платник податків, яка проживає на території України та зареєстрована підприємцем просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання визначення його статусу резидента та порядку оподаткування доходу у вигляді вартості подарованого чи успадкованого нерухомого майна, отриманого його членами сім’ї першого та другого ступенів споріднення від неї.
Визначення резидентського статусу фізичної особи є визначальним для з’ясування порядку оподаткування доходів такої особи згідно з нормами Кодексу.
Підпунктом 14.1.213 п. 14.1 ст. 14 Кодексу визначено, що резидент –цефізична особа, яка маємісцепроживання в Україні. У разі, якщо особа маємісцепроживаннятакож в іноземнійдержаві, вона вважається резидентом, якщотака особа маємісцепостійногопроживання в Україні. Якщо особа маємісцепостійногопроживаннятакож в іноземнійдержаві, вона вважається резидентом, якщомаєбільштіснічиекономічнізв'язки (центр життєвихінтересів) в Україні.
У разі, якщо державу, в якій фізична особа має центр життєвих інтересів, не можна визначити, або якщо фізична особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, вона вважається резидентом, якщо перебуває в Україні не менше 183 днів (включаючи день приїзду та від'їзду) протягом періоду або періодів податкового року.
Достатньою (але не виключною) умовою визначення місця знаходження центру життєвих інтересів фізичної особи є місце постійного проживання членів її сім'ї або її реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності.
Відповідно до пункту 177.12 статті 177 Кодексу іноземці та особи без громадянства, які зареєстровані підприємцями згідно із законодавством України, є резидентами.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом ІV Кодексу.
Платником податку є, зокрема, фізична особа – резидент/нерезидент, яка отримує доходи як з джерелаїхпоходження в Україні та іноземні доходи (п.п. 162.1.1 п. 162.1 ст. 162 Кодексу).
Відповідно до п. 163.1 ст. 163 об’єктом оподаткування резидента/нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого майна у межах, що оподатковується згідно з розділом ІV Кодексу (п.п. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 Кодексу).
Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину коштів, майна, майнових чи немайнових прав, визначено ст. 174 Кодексу, якою встановлено декілька ставок для оподаткування доходів платника податку, одержаних у вигляді спадщини, зокрема залежно від ступеня споріднення спадкоємця із спадкодавцем та їх резидентського статусу.
Об’єкти спадщини платника податку з метою оподаткування визначено п. 174.1 ст. 174 Кодексу.
При цьому за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб оподатковуються, зокрема, об’єкти спадщини, що успадковуються членами сім’ї спадкодавця першого та другого ступенів споріднення (п.п. «а» п.п. 174.2. п. 174.2 cт.174 Кодексу).
Згідно з п.п. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення для цілей розділу IV Кодексу вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти такої фізичної особи, у тому числі усиновлені.
Відповідно до п.п. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу XX Кодексузвільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).
Враховуючи зазначене, оскільки достатньою умовою для визначення фізичної особи резидентом є її реєстрація як суб’єкта підприємницької діяльності, то Ви можете вважатися резидентом України, отже дохід, отриманий у спадщину чи у дарунок членами Вашої родини першого та другого ступеня споріднення буде оподатковуватися податком на доходи фізичних осіб за нульовою ставкою.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |