Державна податкова служба України, керуючись ст. 53 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) надає нову індивідуальну податкову консультацію з урахуванням висновків … суду, викладених у рішенні … щодо питань віднесення до складу витрат витрати по сплаті відсотків, які нараховані платнику податків за користування кредитними коштами та з урахуванням фактичних обставин повідомляє, що у вказаному рішенні, зокрема зазначено:
«…Стаття 177 ПКУ визначає порядок оподаткування доходів отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування.
Так, згідно з пунктом 177.1 статті 177 ПКУ доходи фізичних осіб – підприємців, отримані протягом календарного року від провадження господарської діяльності, оподатковуються за ставкою, визначеною пунктом 167.1 статті 167 ПКУ.
Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (пункт 177.2 статті 177 ПКУ).
Відповідно до підпунктів 177.4.1-177.4.4 пункту 177.4 статті 177 ПКУ до переліку витрат, безпосередньо пов'язаних з отриманням доходів, належать:
обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством;
Враховуючи наведені положення ПКУ, суд доходить висновку, що фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування може віднести до складу витрат витрати, якщо вони документально підтверджені первинними документами, пов’язані з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця, безпосередньо пов’язані з отриманням доходів від господарської діяльності, фактично сплачені, а товари (послуги) фактично отримані фізичною особою – підприємцем.
Відповідно до приписів статті 1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» кредитна установа - фінансова установа, яка відповідно до закону про діяльність відповідної фінансової установи має право за рахунок залучених коштів надавати фінансові кредити на власний ризик; фінансовий кредит - кошти, які надаються у позику юридичній або фізичній особі на визначений строк та під процент; фінансова послуга - операції з фінансовими активами, що здійснюються в інтересах третіх осіб за власний рахунок чи за рахунок цих осіб, а у випадках, передбачених законодавством, - і за рахунок залучених від інших осіб фінансових активів, з метою отримання прибутку або збереження реальної вартості фінансових активів.
Пунктами 6, 14 частини 1 статті 4 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг» передбачено, що фінансовими вважаються такі послуги як надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, а також банківські та інші фінансові послуги, що надаються відповідно до Закону України «Про банки і банківську діяльність».
В свою чергу, Законом України «Про банки і банківську діяльність» надані тлумачення наступних термінів:
За змістом положень статей 47, 49 Закону України «Про банки і банківську діяльність» банк має право надавати банківські та інші фінансові послуги (крім послуг у сфері страхування), а також здійснювати іншу діяльність визначену в цій статті, як у національній, так і в іноземній валюті.
Банк має право вчиняти будь-які правочини, необхідні для надання ним банківських та інших фінансових послуг та здійснення іншої діяльності.
Банк самостійно встановлює процентні ставки та комісійну винагороду за надані послуги.
Як кредитні розглядаються операції – банківські послуги щодо розміщення залучених у вклади (депозити), у тому числі на поточні рахунки, коштів та банківських матеріалів від свого імені, на власних умовах та на власний розсуд.
Отже, з огляду на вказані норми, за висновком суду, кредитування (тобто надання грошових коштів в позику під проценти банківською чи іншою фінансовою установою) є банківською (фінансовою) послугою, в якій банк виступає надавачем такої послуги, а клієнт банку є користувачем послуг банку.
Як слідує з матеріалів справи, кредитні кошти, отримані у банківській установі позивач, як фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має намір використовувати для здійснення своєї господарської діяльності.
Відтак, на переконання суду, сплата відсотків по таких кредитних коштах є вартістю придбаної банківської (фінансової) послуги, прямо пов’язаної з господарською діяльністю фізичної особи – підприємця.
За викладених обставин, суд дійшов висновку, що фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування має право на включення до складу витрат при річному декларуванні доходів та визначенні оподаткованого доходу, при складанні податкової декларації про майновий стан і доходи, витрат по сплаті відсотків банку при укладенні кредитних договорів з банками, якщо такий кредит отримувався для потреб його фінансово-господарської діяльності.».
Зауважуємо, що згідно з положеннями ст. 52 Кодексу ця консультація, надана з урахуванням висновків … суду, викладених у рішенні від … має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |