Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування операцій з відступлення права вимоги на користь нерезидентата, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Виходячи з інформації, наданої платником,за договором поставки Продавець здійснює поставку обладнання Покупцю – резиденту України на умовах часткової передплати та погашенням залишку коштів після відвантаження обладнання. Обладнання передається Покупцем в заставу на користь Продавця до повного погашення вартості. В подальшому Продавець передає дебіторську заборгованість Покупця Новому кредитору – банку– нерезиденту з дисконтом згідно тристоронньої угоди переуступки боргу. Покупець, згідно договору повинен сплатити суму залишку боргу в термін 24 місяці рівними частинами Новому кредитору за номіналом.
При цьому виникає питання щодо порядку оподаткування вказаних платежів банку – нерезиденту податком на доходи нерезидента з джерелом їх походження з України.
Відповідно до п.п. 14.1.255 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відступлення права вимоги – операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.
Пунктом 1 ст. 511 Цивільного кодексу України (далі – ЦКУ) встановлено, що зобов’язання не створює обов’язку для третьої особи. У випадках, встановлених договором, зобов’язання може породжувати для третьої особи права щодо боржника та (або) кредитора.
Згідно п.п. 1 п. 1 ст. 512 ЦКУ кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідокпередання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).
Пунктами 2, 3 ст. 656 ЦКУ встановлено, що предметом договору купівлі-продажу можуть бути майнові права. До договору купівлі-продажу майнових прав застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не випливає із змісту або характеру цих прав.
Предметом договору купівлі-продажу може бути право вимоги, якщо вимога не має особистого характеру. До договору купівлі-продажу права вимоги застосовуються положення про відступлення права вимоги, якщо інше не встановлено договором або законом.
Виходячи із опису ситуації, нерезидент протягом двох місяців з дати підписання угоди сплатив суму заборгованості з дисконтом Продавцю, яку протягом 24 місяців рівними частинами, буде отримувативід Покупця обладнання, який виступає боржником.
Доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Відповідно до п.п. 141.4.2 п. 141.4 ст. 141 Кодексу резидент, у тому числі фізична особа підприємець, фізична особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, або суб’єкт господарювання (юридична особа чи фізична особа підприємець), який обрав спрощену систему оподаткування, або інший нерезидент, який провадить господарську діяльність через постійне представництво на території України, які здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.4 - 141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, що сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності. Вимоги цього абзацу не застосовуються до доходів нерезидентів, що отримуються ними через їх постійні представництва на території України.
Перелік доходів, отриманих нерезидентом із джерелом їх походження з України, визначено п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу.
Під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміється, зокрема,дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента (абз. «а» п.п. 141.4.1 п. 141.4 ст. 141 Кодексу).
Таким чином, доходом нерезидента – нового кредитора, якому згідно тристоронньої угодипередана дебіторська заборгованість покупця-резидента за обладнання, є сума дисконту, яка при погашенні такої заборгованості резидентом підлягає оподаткуванню відповідно до п.п. 141.4.2 п 141.4 ст. 141 Кодексу як дисконтний дохід, якщо інше не передбачено правилами міжнародного договору.
Індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію (п.п. 52.2 ст. 52 Кодексу).
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |