X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 01.03.2021 р. № 730/ІПК/99-00-21-03-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товариства щодо порядку оподаткування ПДВ операцій з виплати винагороди за послуги, що надаються в аеропортах держателям платіжних карток, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повідомляє.

Як зазначено у зверненні, Товариство на підставі відповідних ліцензійних договорів, укладених з нерезидентами (MasterCard та Visa), є учасником міжнародних платіжних систем. В межах таких договорів Товариство здійснює виплату таким нерезидентам винагороди, зокрема, за послуги, не пов’язані з переказом коштів та з розрахунково-касовим обслуговуванням , а саме, послуги з проходження митного та паспортного контролю без черг, відвідування Бізнес-залів, пріоритетний прохід, консьєрж-сервіс, що надаються в аеропортах держателям окремих категорій платіжних карток.

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з підпунктами «а» і «б» пункту 185.1 статті 185 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (підпункт 14.1.185 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).

Порядок визначення місця постачання послуг встановлено пунктами 186.2 - 186.4 статті 186 ПКУ.

Зокрема, згідно з підпунктом  «в» підпункту 186.2.1 пункту 186.2 статті 186 ПКУ місцем постачання послуг є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних із перевезенням пасажирів та вантажів, у тому числі з постачанням продовольчих продуктів і напоїв, призначених для споживання.

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у пунктах 186.2 і 186.3 статті 186 ПКУ, є місце реєстрації постачальника (пункт 186.4 статті 186 статті 186 ПКУ).

Отже, порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання послуг безпосередньо залежить від місця їх постачання, яке визначається залежно від місця реєстрації постачальника або отримувача відповідних послуг або від місця фактичного надання відповідних послуг.

Як вбачається із звернення, отримувачами послуг, про які йдеться у ньому, є держателі платіжних карток, однак у зверненні не зазначено, чи є такі держателі резидентами України, чи нерезидентами. Крім того, інформація, надана у зверненні, не дає можливості чітко ідентифікувати особу(іб), яка(і) є безпосереднім(и) постачальником(ами) таких послуг держателям платіжних карток, а також механізм оплати таких послуг (хто, кому та яким чином здійснює оплату), та чи є винагорода, яка виплачується Товариством нерезиденту, платою за послуги, що надаються таким нерезидентом Товариству, чи компенсацією вартості послуг, оплачених таким нерезидентом третім особам.

Зважаючи на викладене,  надання конкретних висновків щодо порядку оподаткування  ПДВ операцій, про які йдеться у зверненні, можливе лише у разі надання платником податку  інформації (у тому числі, у разі необхідності, копій документів (договорів)), які дадуть змогу чітко ідентифікувати  суть операцій, що здійснюються платником податку.

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання (стаття 36 ПКУ) та повинні самостійно визначати відповідність здійснюваних ними операцій тим, які перераховані ПКУ.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.