Державна податкова служба України на звернення товариства з обмеженою відповідальністю (далі – Товариство), надіслане ГУ ДПС у м. Києві листом, щодо отримання індивідуальної податкової консультації з плати за землю, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що з 2009 року має у власності нежитлові приміщення, що складають 2/100 частини майнового комплексу, розташованого на земельній ділянці комунальної власності, на яку було оформлено право користування на умовах оренди на юридичну особу – власника майнового комплексу (далі – Власник).
Товариство повідомляє про наявність у Державному земельному кадастрі відомостей про укладений договір оренди землі між Київською міською радою та Власником від 20.05.2008 (далі – Договір) строком на 5 років, який станом на сьогодні не поновлений за визначеною законодавством процедурою. З метою поновлення Договору у визначений законодавством термін співвласники нерухомого майна, що розташоване на сформованій земельній ділянці відповідно до Договору (далі – Ділянка), звернулися з клопотанням, зареєстрованим Київською міською радою за № А20717 кадастрової справи.
Товариство запитує щодо виникнення у нього податкових зобов’язань із земельного податку та подання податкової звітності.
Платником орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності є орендар земельної ділянки, а підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (ст. 288 Кодексу), укладений за встановленою формою та зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно у встановленому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» порядку.
Використання земельних ділянок без належного оформлення прав є порушенням принципу платного використання земельних ділянок, реалізація якого у разі набуттям відповідного права на ділянку або її частину здійснюється у формі плати за землю.
Слід звернути увагу, що отримання речового права на земельну ділянку державної і комунальної власності, яка перебуває у платному користуванні на умовах оренди, здійснюється виключно на підставі відповідного рішення органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями (ст. 12 Земельного кодексу).
Законом передбачено процедуру поновлення договору оренди землі, зокрема ст. 33 Закону визначено переважне право орендаря на укладення договору оренди землі на новий строк.
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні нового договору оренди землі можуть бути оскаржені в суді.
Відповідно до частини ст. 126¹ Земельного кодексу України у разі відсутності заяви про виключення з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про поновлення договору до дати закінчення дії такого договору після настання відповідної дати закінчення дії договору державна реєстрація речового права продовжується на той самий строк.
У відповідності до частини другої ст. 120 Земельного кодексу України та частини першої ст. 377 Цивільного кодексу України до всіх співвласників майнового комплексу, в якому розташоване власне нерухоме майно, переходить право користування Ділянкою.
Чинне законодавство пов’язує виникнення в особи обов’язку справляння плати на землю одночасно з моментом проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно, на якій воно розміщене.
Про таке свідчать правові висновки у постановах Верховного Суду від 17.04.2018 у справі № 2а-10031/12/2670, від 12.02.2019 у справі № 804/5488/16, від 23.10.2020 у справі № 804/5486/16 викладена позиція, що з моменту набуття права власності на об’єкт нерухомого майна (нежитлового приміщення) обов’язок зі сплати податку за земельну ділянку, на якій розміщений такий об’єкт, покладається на особу, яка набула право власності на жилий будинок, будівлю або споруду на підставі норми п. 287.6 ст. 287 Кодексу, де обов’язок сплати податку за земельні ділянки з моменту державної реєстрації права власності на нерухоме майно, яке розташоване на такій земельній ділянці (до 01.01.2015), та з моменту державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (після 01.01.2015).
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |