X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЛЬВІВСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.03.2021 р. № 825/ІПК/13-01-18-05-09

Головне управління Державної податкової служби у Львівській області розглянуло звернення щодо застосування п. 43.11підрозділу 4 розділу XX,,Перехідних положень Податкового кодексу Українита, керуючись ст. 52 розділу II Податкового кодексу України (далі  – Кодекс), повідомляє наступне.

Як зазначено у зверненні, у ТзОВ виникла практична необхідність отримання податкової консультації, яка полягає в правомірності розрахунку в податковому обліку прискореної амортизації строком два роки для основних засобів, зазначених запиті, які було придбано та введено в експлуатацію у період з 01.01.2020 до 31.12.2030 року.

Основною діяльністю ТзОВ є надання в оренду будівельних машин та устаткування, які знаходяться у власності ТзОВ та обліковуються як основні засоби п’ятої групиі амортизуються відповідно до строків, встановлених у бухгалтерському обліку та мінімально допустимих строків у податковому обліку (5 років).

ТзОВ планує надавати в операційну оренду (оперативний лізинг) лізингоодержувачамтранспортні засоби на короткострокові терміни (щодобово, помісячно) на період ремонтних та будівельних робіт.

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток підприємств є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу.

Для цілей податкового обліку основні засоби – матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 20 000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 20 000 гривень і поступово зменшується у зв’язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік) (пп. 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Згідно з п. 43.11підрозділу 4 розділу XX ,,ПерехіднихположеньКодексу(які набрали чинності з 23.05.2020) при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств на період з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року платники податку на прибуток мають право під час розрахунку амортизації щодо основних засобів:

четвертої групи (машини та обладнання) та пятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює два роки;

третьої групи (передавальні пристрої) та девятої групи використовувати мінімально допустимий строк амортизації, який дорівнює пять років.

Мінімально допустимі строки амортизації основних засобів, визначені цим пунктом, використовуються незалежно від строків амортизації, визначених у бухгалтерському обліку.

Основні засоби мають одночасно відповідати таким вимогам:

введені в експлуатацію платником податків в межах одного з податкових (звітних) періодів, з 1 січня 2020 року до 31 грудня 2030 року;

не були у використанні.

При цьому такі основні засоби повинні використовуватися у власній господарській діяльності та не можуть продаватися або надаватися в оренду іншим особам (крім платників податків, основним видом діяльності яких є послуги з надання в оренду майна).

У разі недотримання визначених вимог до закінчення періоду нарахування амортизації з використанням мінімально допустимих строків амортизації, визначених у цьому пункті, починаючи з дати введення їх в експлуатацію, платник податку у податковому (звітному) періоді, в якому відбувся факт невикористання основних засобів у власній господарській діяльності або їх продаж, зобов’язаний:

збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованої амортизації основних засобів відповідно до цього пункту протягом податкових (звітних) періодів, в яких здійснювалося нарахування амортизації із застосуванням мінімально допустимих строків амортизації основних засобів, визначених у цьому пункті;

зменшити фінансовий результат до оподаткування на суму розрахованої амортизації таких основних засобів відповідно до п. 138.3 ст. 138 цього Кодексу за відповідні податкові (звітні) періоди.

При застосуванні положень цього пункту норми п. 138.3 ст. 138 цього Кодексу не застосовуються в частині нарахування амортизації відповідно до встановлених мінімально допустимих строків амортизації основних засобів та методів її нарахування.

Слід звернути увагу, що згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (далі - УКТЗЕД) транспортні засоби за товарними позиціями 8427 ,,Автонавантажувачі з вилковим захватом; інші навантажувачі, оснащені підіймальним чи вантажно-розвантажувальним обладнанням та 8429 ,,Самохідні бульдозери з неповоротним та поворотним відвалом, грейдери, планувальники, скрепери, механічні лопати, екскаватори, одноківшові навантажувачі, машини трамбувальні та дорожні котки відносяться до товарної групи 84 ,,Реактори ядерні, котли, машини, обладнання і механічні пристрої; їх частини.

При цьому, транспортні засоби за товарними позиціями 8705, зокрема автокрани, відносяться до товарної групи 87 ,,Засоби наземного транспорту, крім залізничного або трамвайного рухомого складу, їх частини та обладнання.

Отже, автонавантажувачі, навантажувачі та екскаватори за товарними позиціями 8427 та 8429 у податковому обліку обліковуються у складі 4 групи ,,Машини та обладнання основних засобів, а автокрани за товарними позиціями 8705 – у складі 5 групи ,,Транспортні засоби.

Враховуючи викладене, ТзОВ, основним видом діяльності якого є надання в оренду будівельних машин та устаткування, має право застосовувати прискоренуамортизацію основних засобів четвертої (машини та обладнання) та п’ятої групи (транспортні засоби) строком два роки, якщо такі основні засоби не були у використанні та введені в експлуатацію з 01.01.2020 до 31.12.2030 року.

При цьому, для таких основних засобів, які введені в експлуатацію в першому кварталі 2020 року, у податковому обліку можна визначати амортизацію з використанням прискорених строків, починаючи з півріччя 2020 року.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.