X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 04.03.2021 р. № 826/ІПК/99-00-21-02-02-06

Державна податкова служба України розглянула звернення щодо оподаткування податком на прибуток підприємств операцій з реорганізації підприємств шляхом приєднання та, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у межах повноважень повідомляє.

Згідно з умовами запиту відбулася реорганізація підприємства шляхом приєднання до товариства іншого товариства з обмеженою відповідальністю (далі – ТОВ) та припинення останнього. До припинення ТОВ за даними   податкової декларації з податку на прибуток підприємств за період діяльності такого ТОВ у 2020 році мало від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток.

Виникають питання:

чи враховується підприємством-правонаступником від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток підприємств, що припинилось шляхом приєднання;

яким чином у податковій звітності підприємством-правонаступником відображається від’ємне значення об’єкта оподаткування з податку на прибуток підприємств, що припинилось шляхом приєднання.

Приєднання є одним з видів реорганізації юридичної особи, в результаті якої приєднувана юридична особа припиняється. При цьому майно, права та обов'язки переходять до правонаступника - особи, до якої воно приєднується  (частина перша ст. 104 Цивiльного кодексу України (далi – ЦКУ)).

Відповідно до п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Кодексу об’єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень Кодексу.

Згідно з п.п. 140.4.5 п. 140.4 ст. 140 Кодексу при проведенні реорганізації платником податку - правонаступником зменшується фінансовий результат до оподаткування на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника податку, що реорганізується шляхом, зокрема приєднання, злиття, перетворення  у періоді затвердження передавального акта.

При проведенні реорганізації на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податкового (звітного) періоду, що обліковувалося у платника податку, що припиняється, на дату затвердження передавального акта або розподільчого балансу, зменшує фінансовий результат до оподаткування платника податку - правонаступника в сумі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року та за умови, що платник податку, що припиняється, та платник податку - правонаступник були пов'язаними особами більше ніж вісімнадцять послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття).

Таким чином, при проведенні реорганізації шляхом приєднання платник податку - правонаступник зменшує фінансовий результат до оподаткування на на суму від'ємного значення об'єкта оподаткування платника податку, що реорганізується в сумі, що не перевищує суму власного капіталу платника податку, що припиняється, станом на кінець попереднього податкового (звітного) року та за умови, що платник податку, що припиняється, та платник податку - правонаступник були пов'язаними особами більше ніж вісімнадцять послідовних місяців до дати завершення приєднання (злиття).

Такий правонаступник відображає суму від’ємного значення об’єкта оподаткування платника податку, що реорганізується, у рядку 3.2.4.1 додатка РІ до рядка 03 Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (зі змінами та доповненнями).

В доповнення до викладеного у даній індивідуальній податковій консультації ДПС інформує.

Згідно з п.п. 112.8.2 п. 112.8 ст. 112 розділу ІІ Кодексу вчинення діяння (дії або бездіяльності) особою, яка діяла у відповідності до індивідуальної податкової консультації, наданої такому платнику податків у паперовій або електронній формі, за умови, що така консультація зареєстрована в єдиному реєстрі індивідуальних податкових консультацій, є обставиною, що звільняє від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень та порушення іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Разом з тим платник податків та/або податковий агент, які діяли відповідно до податкової консультації, не звільняються від обов'язку сплати податкового зобов'язання, визначеного Кодексом (п. 53.1 ст. 53 розділу ІІ Кодексу).

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.