X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 19.02.2021 р. № 649/ІПК/99-00-18-03-03-06

Державна податкова служба України розглянула звернення Товаристващодо дій особи, утвореної шляхом перетворення платника ПДВ, необхідних для збереження статусу платника ПДВ, та керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) повідомляє.

Товариство, повідомляючи про завершення у серпні 2020 року процесу перетворення ПрАТ в Товариство та відповідне внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань записів про припинення державної реєстрації ПрАТ та про державну реєстрацію Товариства, як правонаступника ПрАТ, просить надати роз’яснення щододій особи, утвореної шляхом перетворення платника ПДВ, необхідних для збереження статусу платника ПДВ, податкових зобов’язань та податкового кредиту, суми податку на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, обчислену за формулою, встановленою пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу, індивідуального податкового номеру, та щодо форми, порядку заповнення та подання платником податкудо контролюючого органу заяви для його перереєстрації платником ПДВ.

Відповідно до статті 108 Цивільного кодексу України перетворенням юридичної особи є зміна її організаційно-правової форми. У разі перетворення до нової юридичної особи переходять усе майно, усі права та обов’язки попередньої юридичної особи.

Згідно з пунктом 6 статті 4 Закону України від 15 травня 2003 року
№ 755-IV  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» у разі перетворення юридичних осіб здійснюються державна реєстрація припинення юридичної особи, що припиняється у результаті перетворення, та державна реєстрація новоутвореної юридичної особи. Перетворення вважається завершеним з дати державної реєстрації новоутвореної юридичної особи.

Відповідно до пункту 183.15 статті 183 Кодексу зі змінами, внесеними Законом України від 16 січня 2020 року № 466-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» (далі – Закон № 466), у разі перетворення юридичної особи – платника ПДВ проводиться перереєстрація платника ПДВ. Для перереєстрації платник ПДВ подає засобами електронного зв’язку в електронній формі заяву протягом 10 робочих днів, що настають за днем, коли змінилися дані про платника ПДВ. При цьому якщо особа, утворена шляхом перетворення, не подала у встановлений строк заяви для перереєстрації, її реєстрація платником ПДВ анулюється відповідно до статті 184 Кодексу.

Нормами підпункту «б» пункту 184.1 статті 184 Кодексу визначено підстави для анулювання реєстрації платника ПДВ, згідно з якими анулювання реєстрації відбувається у разі, якщо будь-яка особа, зареєстрована як платник ПДВ, прийняла рішення про припинення та затвердила ліквідаційний баланс, передавальний акт або розподільчий баланс відповідно до законодавства за умови сплати суми податкових зобов’язань з податку у випадках, визначених Кодексом.

Таким чином змінами, внесеними Законом № 466 до Кодексу, урегульовано питання реєстрації платником ПДВ особи, утвореної шляхом перетворення, незалежно від дати державної реєстрації новоутвореної особи у разі перетворення.

Порядок реєстрації, перереєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ регламентовано Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233 (далі – Положення). З метою приведення нормативно-правового акта у відповідність до Закону № 466 наказом Міністерства фінансів України від 21.10.2020 № 629, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.12.2020 за № 1232/35515 та набрав чинності 28.12.2020 (далі – наказ № 629), до Положення внесено відповідні зміни (зміни до пункту 3.15 розділу ІІІ, пункту 4.1 розділу IV Положення).

Відповідно до пункту 1.6 розділу I Положення особі, що реєструється як платник ПДВ, присвоюється індивідуальний податковий номер, який використовується для сплати податку. Індивідуальний податковий номер є єдиним для всього інформаційного простору України і зберігається за платником ПДВ до моменту анулювання реєстрації платника ПДВ. Використання індивідуального податкового номера, наданого при реєстрації, є обов’язковим при оформленні й користуванні всіма видами документів, пов’язаних із розрахунками при придбанні товарів, обліком, звітністю про податок на додану вартість, оформленні податкового кредиту.

Враховуючи зазначене, не залежно від дати державної реєстрації особи, утвореної шляхом перетворення, у разі якщо така особа бажає здійснити перереєстрацію, вона протягом 10 робочих днів, що настають за датою завершення перетворення, подає до контролюючого органу заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація» (додаток 1 до Положення). У разі перереєстрації дата реєстрації платником ПДВ не змінюється.

У разі якщо особа, утворена шляхом перетворення, не бажає проходити перереєстрацію відповідно до пункту 183.15 статті 183 Кодексу, а бажає зареєструватися платником ПДВ як новоутворена особа, такою особою можуть бути подані дві заяви: заява за формою № 3-ПДВ про анулювання реєстрації платником ПДВ особи, припиненої шляхом перетворення (у зв’язку з припиненням) (додаток 3 до Положення), та заява за формою № 1-ПДВ про реєстрацію платником ПДВ новоутвореної особи (додаток 1 до Положення).

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно товариством, якому надано таку консультацію.