X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 05.03.2021 р. № 843/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо застосування спрощеної системи оподаткування фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків – фізична особа – підприємець – платник єдиного податку третьої групи, у зв’язку з необхідністю оформлення лікарняного листа у зв’язку з вагітністю та пологами, просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо сплати податків та внесків (в тому числі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок)  під час перебування на лікарняному у зв’язку з  вагітністю та пологами у разі не отримання доходу за вказаний період, та щодо можливості отримання доходу під час перебування на лікарняному у зв’язку з  вагітністю та пологами та сплатою з такого доходу податків і внесків.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються главою 1 розділу XIV Кодексу.

Спрощена система оподаткування є особливим механізмом справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, визначених п. 297.1 ст. 297 Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, встановлених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п. 291.2 ст. 291 Кодексу).

Згідно з п. 292.1 ст. 292 Кодексу доходом платника єдиного податку - фізичної особи - підприємця є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі, визначеній п. 292.3 ст. 292 Кодексу. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, доходи у вигляді бюджетних грантів, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Відповідно до п. 296.1 ст. 296 Кодексу фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення отриманих доходів.

Фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік у довільній формі шляхом помісячного відображення доходів та витрат.

Облік доходів та витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді.

Вся сума доходу, отриманого під час  перебування на лікарняному у зв'язку з вагітністю та пологами фізичною особою - підприємцем - платником єдиного податку третьої групи відображається в декларації платника єдиного податку. При цьому така фізична особа - підприємець зобов'язана сплатити єдиний податок за ставками та в порядку, визначеному Кодексу.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску, умови та порядок нарахування і сплати, повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня
2010 року № 2464-
VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).

Згідно з п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Базою нарахування єдиного внеску для фізичних осіб платників, зазначених, зокрема, в п.4 частини першої ст.4 Закону №2464,  які обрали спрощену систему оподаткування, є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом №2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону 2464).

Відповідно до частини п'ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.

Отже, сума допомоги по вагітності та пологах, яка нарахована Фондом на користь фізичної особи - підприємця платника єдиного податку, не є базою нарахування єдиного внеску. 

Водночас, фізичній особі - підприємцю - платнику єдиного податку третьої групи, під час перебування на лікарняному у зв'язку з  вагітністю та пологами, не заборонено здійснювати діяльність. При цьому сплата єдиного внеску здійснюється платником єдиного податку на загальних підставах. 

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.