Головне управління ДПС у Запорізькій області розглянуло звернення щодо застосування заниженої ставки ПДВ у розмірі 7 відсотків, та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Як зазначено у зверненні, платник податку володіє базою відпочинку та надає послуги тимчасового проживання з забезпеченням харчування і напоями, місць для відпочинку та розваг. Має вид діяльності за КВЕД ДК 009:2010: 55.10 – діяльність готелів і подібних заходів тимчасового розміщування.
Платник запитує, чи має право застосовувати ставку ПДВ 7 відсотків від бази оподаткування по операціях з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання) на території бази відпочинку.
Відповідно до пункту 1.1 статті 1 Кодексу відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються нормами Кодексу.
Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX Кодексу.
Законом України від 04.11.2020 року № 962-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо державної підтримки культури, туризму та креативних індустрій» до підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 Кодексу внесено зміни, згідно яких з 01.01.2021 року до операцій з постачання послуг із тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010) застосовується ставка ПДВ у розмірі 7 відсотків.
Застосування зниженої ставки податку у розмірі 7 % до операцій з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання), що надаються готелями і подібними засобами тимчасового розміщування (клас 55.10 група 55 КВЕД ДК 009:2010), встановлене сьомим абзацом підпункту «в» пункту 193.1 статті 193 розділу V Кодексу, запроваджується Законом № 962 тимчасово, до 1 січня 2023 року (пункт 74 підрозділу 2 розділу XX Кодексу).
Тобто, Законом № 962 встановлено обмеження щодо кола засобів тимчасового розміщування, оскільки знижена ставка ПДВ у розмірі 7 відсотків може застосовуватися лише готелями і подібними засобами тимчасового розміщування, діяльність яких відноситься до класу 55.10 групи 55 КВЕД ДК 009:2010.
Якщо готель надає також інші послуги, то такі інші послуги мають оподатковуватися в загальному порядку за ставкою 20%.
На операції з постачання послуг з тимчасового розміщування (проживання) в інших об'єктах (засобах) тимчасового розміщення, зокрема, в таких, - що перераховані в інших класах групи 55 (55.2, 55.3, 55.9) застосування зниженої ставки ПДВ у розмірі 7 відсотків не поширюється і до таких операцій застосовується основна ставка ПДВ у розмірі 20 відсотків.
Суб'єктам господарювання, які надають послуги з тимчасового розміщування (проживання), з метою визначення правомірності застосування зниженої ставки ПДВ у розмірі 7 відсотків до операцій з постачання таких послуг слід керуватися:
Національним класифікатором України «Класифікація видів економічної діяльності ДК 009:2010», затвердженим наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 (з урахуванням внесених до нього змін та доповнень) (далі ДК 009:2010);
Методологічними основами та поясненнями до позиції Класифікації видів економічної діяльності, затвердженими наказом Державного комітету статистики України від 23.12.2011 №396 (з урахуванням внесених змін та доповнень) (далі - наказ № 396);
Законом України від 15.09.1995 року № 324/95-ВР «Про туризм» (з урахуванням внесених змін та доповнень) (далі - Закон № 324);
Правилами користування готелями й аналогічними засобами розміщення та надання готельних послуг, затвердженими наказом Державної туристичної адміністрації України від 16.03.2004 № 19, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 02.04.2004 за №413/9012 (з урахуванням внесених змін та доповнень) (далі - Правила № 19).
Так, ДК 009:2010 відносить до класу 55.10 групи 55 КВЕД діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування.
Згідно з ДК 009:2010 з урахуванням Методологічних основ № 396 такий клас включає надання місць для переважно короткострокового проживання гостей і відвідувачів зазвичай на добовій або тижневій основі. Ця діяльність включає надання упорядженого житла в гостьових кімнатах або номерах люкс. Послуги включають щоденне прибирання та заміну постільної білизни. Також можливе надання широкого переліку додаткових послуг, таких як забезпечення харчуванням і напоями, паркування, послуги пралень, басейнів і тренажерних залів, місць для відпочинку та розваг, а також конференц-залів і місць для проведення нарад.
Такий клас включає діяльність з розміщування у: готелях; курортних готелях; готелях класу люкс; мотелях.
Такий клас не включає надання в оренду будинків, упоряджених або неупоряджених квартир чи апартаментів для постійного проживання зазвичай на місячний або річний термін.
Визначення термінів «готель» та «аналогічні засоби розміщення» надано статтею 1 Закону № 324 та Правилами № 19.
Згідно з даними визначеннями:
готель - це підприємство будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, що складається із шести і більше номерів та надає готельні послуги з тимчасового проживання з обов'язковим обслуговуванням;
аналогічні засоби розміщення - це підприємства будь-якої організаційно-правової форми власності, що складаються з номерів і надають обмежені готельні послуги, включно з щоденним заправлянням ліжок, прибиванням кімнат та санвузлів.
Забороняється надавати послуги з розміщення без наявності свідоцтва про встановлення відповідної категорії (пункт 19 Закону № 324)
Пунктом 1 статті 62 Господарського кодексу (далі - ГК) визначено, що підприємство - самостійний суб'єкт господарювання, створений компетентним органом державної влади або органом місцевого самоврядування, або іншими суб'єктами для задоволення суспільних та особистих потреб шляхом систематичного здійснення виробничої, науково-дослідної, торговельної, іншої господарської діяльності в порядку, передбаченому цим Кодексом та іншими законами. Підприємство є юридичною особою (пункт 4 статті 62 ГК).
Таким чином, нормативними актами, які регламентують діяльність суб'єктів, що надають послуги з тимчасового розміщення (проживання), передбачено, що такими суб'єктами є підприємства, тобто, юридичні особи. При цьому не має значення чи такий суб'єкт є окремою юридичною особою, чи структурним підрозділом іншої юридичної особи.
Стосовно переліку послуг, які відносяться до категорії послуг з тимчасового розміщування (проживання), слід враховувати вимоги Закону № 324 та Правил № 19, згідно з якими:
готельна послуга - дії (операції) підприємства з розміщення споживача шляхам надання номера (місця) для тимчасового проживання в готелі, а також інша діяльність, пов'язана з розміщенням та тимчасовим проживанням. Готельна послуга складається з основних та додаткових послуг, що надаються споживачу відповідно до категорії готелю;
основні послуги - обсяг послуг готелю (проживання, харчування тощо), що включається до ціни номера (місця) і надається споживачу згідно з укладеним договором;
додаткові послуги - обсяг послуг, що не належать до основних послуг готелю, замовляються та сплачуються споживачем додатково за окремим договором.
Отже, ставка ПДВ у розмірі 7 відсотків застосовується до операцій із тимчасового розміщування (проживання) на території бази відпочинку, якщо база відпочинку платника відноситься до засобу тимчасового розміщення визначеного класом 55.10 групи 55 КВЕД ДК 009:2010 - діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування.
З приводу визначення відношення бази відпочинку до засобу тимчасового розміщення за класом 55.10 групи 55 КВЕД - діяльність готелів і подібних засобів тимчасового розміщування, платнику податку доцільно звернутись до Державного агентства розвитку туризму України (ДАРТ), основними завданнями якого є реалізація державної політики у сфері туризму та курортів (крім здійснення державного нагляду (контролю) у сфері туризму та курортів).
Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |