Державна податкова служба України на звернення Товариство про надання індивідуальної податкової консультації щодо можливості набуття/підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), повідомляє.
Товариство поінформувало, що у 2020 році перебувало у статусі платника єдиного податку четвертої групи та розпочало процес злиття з іншим суб’єктом господарювання, яке також мало статус платника єдиного податку четвертої групи. На початку 2021 року завершено процес приєднання до Товариства іншого сільськогосподарського підприємства. За інформацією Товариства сукупна частка сільськогосподарського товаровиробництва за 2020 рік у підприємств, що зливаються, складає більше 75 відсотків.
Товариство запитує чи зможе після злиття з іншим сільськогосподарським товаровиробником підтвердити статус платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік, чи виникнуть податкові зобов’язання з єдиного податку в частині земельних ділянок, набутих після приєднання до нього іншого суб’єкта господарювання та чи матиме Товариство право на включення до розрахунку доходу за 2020 рік коштів, отриманих від реалізації сільськогосподарської продукції, вирощеної на земельних ділянках, що набуті Товариством після приєднання до нього іншої юридичної особи.
Щодо можливості підтвердження Товариством статусу платника єдиного податку четвертої групи на 2021 рік після злиття з іншим сільськогосподарським товаровиробником.
Щорічне підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи для сільськогосподарських товаровиробників здійснюється відповідно до пп. 298.8.1 - 298.8.4 п. 298.8 ст. 298 Кодексу.
Зокрема, четверту групу можуть підтвердити на наступний календарний рік сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків, відсутній податковий борг станом на 1 січня базового (звітного) року та дотримано вимоги щодо подання не пізніше 20 лютого поточного року податкової звітності платника єдиного податку четвертої групи, визначеної п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу.
У разі дотримання Товариством після злиття вимог гл. 1 розд. XIV Кодексу, суб’єкт господарювання матиме можливість підтвердити статус платника єдиного податку на 2021 рік.
Щодо податкових зобов’язань з єдиного податку в частині земельних ділянок, набутих після приєднання до Товариства іншого сільськогосподарського товаровиробника.
Відповідно до п. 2921.1 ст. 2921 Кодексу об'єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.
Сільськогосподарський товаровиробник згідно з п.п. 298.8.1 п. 298.8 ст. 298 Кодексу у загальній податковій декларації з податку на поточний рік зазначає інформацію щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ) та, відповідно, подає до контролюючих органів за місцем розташування земельних ділянок звітні податкові декларації з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки.
Крім того, у відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок юридичною особою зазначаються дані про всі земельні ділянки та відповідні документи, що встановлюють право власності та/або користування ними, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).
Поряд з тим повідомляємо, що ст ст. 125-126 Земельного кодексу України встановлено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Права власності, користування земельною ділянкою оформлюються відповідно до Закону України 01 липня 2004 року № 1952 «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону та виникає з моменту державної реєстрації такого права.
Орендар земельної ділянки зобов'язаний приступати до використання земельної ділянки в строки, встановлені договором оренди землі, але не раніше державної реєстрації відповідного права оренди (ст.ст. 6, 19, 25 Закону України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі»).
Водночас використання земельних ділянок без належного оформлення прав, включаючи право оренди, є порушенням норм земельного законодавства (ст. 211 Земельного кодексу України).
Щодо права на включення до розрахунку доходу за 2020 рік коштів, отриманих від реалізації сільськогосподарської продукції, вирощеної на земельних ділянках, що набуті Товариством після приєднання до нього іншої юридичної особи
У разі якщо сільськогосподарський товаровиробник утворюється шляхом злиття, перетворення, то норма щодо дотримання частки сільськогосподарського товаровиробництва, яка дорівнює або перевищує 75 відсотків за попередній податковий (звітний) рік, поширюється на усіх осіб окремо, які зливаються (п.п. 291.4.3 п. 291.4 ст. 291 Кодексу).
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |