X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ЗАПОРІЗЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.03.2021 р. № 894/ІПК/08-01-04-02-14

Головне управління ДПС у Запорізькій області,  керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс),  розглянуло   звернення (…..)  щодо практичного застосування норм законодавства з питання нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та  в межах компетенції  з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі,  повідомляє.

Платник податків у зверненні повідомляє, що є фізичною  особою – підприємцем  та одночасно перебуває у трудових відносинах на підприємстві, як найманий працівник. На даний час  та до 20.09.2021 року,  за основним місцем роботи платник податків перебуває у відпустці  по  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. 

На підставі викладеної інформації, платник  просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо звільнення його з 01.01.2021  від  сплати єдиного внеску,  як фізичної особи – підприємця за себе,  відповідно до  частини 6 ст.4 Закону  України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

 

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску,  умови та порядок  нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464 платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

При цьому, частиною 6 ст.4 Закону №2464 (в редакції, яка діє з  01.01.2021) визначено, що особи, зазначені у пунктах 4 і 5 частини першої  статті ст.4 Закону №2464, які мають основне місце роботи, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі не менше мінімального страхового внеску. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску за умови самостійного визначення за місяці звітного періоду, за які роботодавцем було сплачено страховий внесок за таких осіб у розмірі менше мінімального страхового внеску, бази нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Згідно з абзацом  сьомим  п.1 частини 1  ст.4  Закону №2464,  платниками єдиного внеску є підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, військові частини та органи, які виплачують грошове забезпечення, допомогу по тимчасовій непрацездатності, допомогу у зв'язку з вагітністю та пологами, допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства, зокрема,  для осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, усиновленні дитини.

При цьому нарахування та сплата єдиного внеску за платників, зазначених у абзаці сьомому п. 1 частини 1  ст. 4  Закону№2464, здійснюється за рахунок коштів державного бюджету в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, але не менше мінімального страхового внеску за кожну особу (абзац 3 п.1 частини 1 ст.7 Закону №2464).

Порядок  нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за деякі категорії застрахованих осіб затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2011 №178 (далі – Порядок).

Порядок визначає механізм сплати єдиного внеску, зокрема, за  осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомогу при народженні дитини, при усиновленні дитини (п.п.2 п.1 Порядку).

 Згідно з п.п.2 п.4 Порядку, обчислення єдиного внеску за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або допомогу при народженні дитини, при усиновленні дитини, провадиться  районними (міськими) управліннями праці та соціального захисту населення.

За осіб, зазначених у підпунктах 1 - 3 пункту 1 Порядку, сплата єдиного внеску здійснюється  в межах та за рахунок загального обсягу видатків, передбачених в Державному бюджеті України на відповідний рік для Пенсійного фонду України (п.п.1 п.6 Порядку).

Сплата єдиного внеску припиняється  з дати припинення виплати грошового забезпечення, допомоги або компенсації (п.п.1 п.9 Порядку).

Таким чином,   за осіб, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу, єдиний внесок сплачується не роботодавцем, а управліннями праці та соціального захисту населення  за рахунок загального обсягу видатків, передбачених в Державному бюджеті України.   

Враховуючи наведене,  фізична  особа – підприємець, яка має основне місце роботи на підприємстві,  та перебуває у відпустці  по  догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримує допомогу, не звільняється   від сплати  єдиного внеску за себе як фізична особа – підприємець на підставі  частини  6 ст.4 Закону №2464.

Відповідно до  п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.