Головне управління ДПС у Вінницькій області, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), розглянуло Ваш запит ... щодо нарахування (сплати) єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) та в межах компетенції, з врахуванням обставин викладених у запиті повідомляє.
Платник податків у запиті просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання нарахування (сплати) єдиного внеску, у розмірі мінімального внеску роботодавцем за найманого працівника, який перебуває у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування , визначення кола платників, умови та порядок його нарахування і сплати регулюються Законом України від 08.07.2010 р. № 2464-VI „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464).
Платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно -правовим договором ( крім цивільно - правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи ( надавані послуги ) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) (абзац третій п. 1 частини першої ст. 4 Закону № 2464).
Базою нарахування єдиного внеску для роботодавців є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР "Про оплату праці", та суми винагороди фізичним особам за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами (п. 1 частини першої ст. 7 Закону № 2464).
Обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина друга ст. 9 Закону № 2464).
Згідно з частиною п'ятою ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для роботодавців встановлюється у розмірі 22 відс. до визначеної ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування єдиного внеску.
У разі якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску (абз. 2 частини п'ятої ст. 8 Закону № 2464).
Відповідно до п.п.6 п.2 розділу III Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20 квітня 2015 року № 449, для платників, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону № 2464, якщо
база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати для кожної застрахованої особи, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та встановленої ставки єдиного внеску за умови перебування у трудових відносинах (несення військової служби) повний календарний місяць або відпрацювання всіх робочих днів звітного місяця, які передбачені правилами внутрішнього трудового розпорядку і графіками змінності згідно із законодавством.
Отже, базою нарахування єдиного внеску для роботодавців (фізичної особи - підприємця) є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати та сума винагороди за цивільно-правовими договорами.
У разі, якщо найманий працівник (за основним місцем роботи) знаходиться у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, то роботодавець (фізична особа - підприємець) в даному місяці єдиний внесок не нараховує, оскільки відсутня база нарахування єдиного внеску.
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 ПКУ індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |