X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ГУ ДПС У ТЕРНОПІЛЬСЬКІЙ ОБЛАСТІ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 11.03.2021 р. № 893/ІПК/19-00-24-01-13

Головним управлінням ДПС у Тернопільській області розглянуто ваш письмовий запит на отримання індивідуальної податкової консультації (…) щодо звільнення від сплати за себе єдиного внеску особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, за умови взяття його на облік фізичною особою – підприємцем і провадження ними одного виду діяльності згідно Закону України від 13 травня 2020 року №592-IX «Про внесення змін до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі - Закон №592) і  необхідності подання заяви – повідомлення  щодо  звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) та відповідно до ст.52 Податкового кодексу України (далі ПКУ) повідомляємо таке.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску,  умови та порядок  нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначає Закон України від 08 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464).

Відповідно до п.4 та п.5 частини першої  ст.4 Закону №2464 платниками єдиного внеску, зокрема, є фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності.

Для фізичних осіб – підприємців (крім фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та для осіб, які провадять незалежну професійну діяльність,єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиноговнеску не може бути меншою за розмірмінімального страхового внеску на місяць.

Уразіякщо таким платником не отриманодохід (прибуток) у звітномуперіодіабоокремомумісяцізвітногоперіоду, такийплатникмає право самостійновизначити базу нарахування, але не більшемаксимальноївеличинибазинарахуванняєдиноговнеску, встановленоїцим Законом№ 2464. При цьому сума єдиноговнеску не може бути меншою за розмірмінімального страхового внеску(п. 2 частини першої ст. 7 Закону № 2464 у редакції Закону України від 13.05.2020р. №592-IX).

Для фізичних осіб підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, єдиний внесок нараховується на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом  № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (п. 3 частини першої ст. 7 Закону № 2464).

Згідно з нормами частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для зазначених категорій платників єдиного внеску встановлено у розмірі 22 відс. до бази нарахування єдиного внеску.

Відповідно до абзацу третього частини восьмої ст. 9 Закону № 2464 фізичніособи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.

Пунктом 1 розділу I Закону №592 статтю 4 Закону №2464 доповнено  частиною п’ятою  такого змісту:

«5. Особи, зазначені у пункті 5 частини першої цієї статті, звільняються від сплати за себе єдиного внеску за умови взяття їх на облік фізичних осіб - підприємців та провадження ними одного виду діяльності одночасно як осіб, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої цієї статті».

Відтак, з 01.01.2021 року звільняються від сплати за себе єдиного внеску особи, які провадять незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичними особами – підприємцями.

Подання будь-яких документів до контролюючого органу для застосування цієї норми чинним законодавством не передбачено.

Зазначаємо, що відповідно до п. 52.2 ст. 52 Податкового кодексу України податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.