Державна податкова служба України відповідно до ст. 52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) розглянула звернення Товариства про надання індивідуальної податкової консультації і повідомляє наступне.
Товариство проінформувало, що придбає тютюнову сировину – тютюн ферментований для переробки в тютюнову сировину – тютюн тонкорізаний, який використовується у подальшому виробництві тютюнових виробів (сигарет). Товариство отримало ліцензію на право виробництва тютюнових виробів.
Товариство має намір продавати тютюнову сировину – тютюн тонкорізаний на експорт та іншим виробникам тютюнових виробів в Україні, в зв’язку з чим запитує:
Статтею 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95 «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального» (далі – Закон № 481) та п.п. 14.1.252 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що тютюновими виробами є сигарети з фільтром або без фільтру, цигарки, сигари, сигарили, а також люльковий, нюхальний, смоктальний, жувальний тютюн, махорка та інші вироби з тютюну чи його замінників для куріння, нюхання, смоктання чи жування.
Сировиною є предмети праці та природні компоненти, які підлягають подальшій переробці (ст. 1 Закону № 481).
До підакцизних товарів належать, зокрема, тютюнові вироби, тютюн та промисловізамінники тютюну (п. 215.1 ст. 215 Кодексу)
Згідно з Поясненнями до Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, які затверджено наказом Державної митної служби від 14.07.2020 № 256 (далі – Пояснення № 256)до товарної позиції згідно кодів УКТ ЗЕД 2401 опис товару «Тютюнова сировина, тютюнові відходи» включається:
2401 |
Тютюнова сировина; тютюновi вiдходи |
2401 10 |
тютюн з невідділеною середньою жилкою |
2401 10 35 00 |
свiтлий тіньового сушіння |
2401 10 60 00 |
тютюн типу Орiєнталь сонячного сушіння |
2401 10 70 00 |
тютюн темний тіньового сушіння |
2401 10 85 00 |
тютюн теплового сушiння |
2401 10 95 00 |
інший |
2401 20 |
Тютюн з частково або повністю відділеною середньою жилкою: |
2401 20 35 00 |
тютюн свiтлий тіньового сушіння |
2401 20 60 00 |
тютюн типу Орiєнталь сонячного сушіння |
2401 20 70 00 |
тютюн темний тіньового сушіння |
2401 20 85 00 |
тютюн теплового сушiння |
2401 20 95 00 |
інший |
2401 30 00 00 |
тютюновi вiдходи |
До товарної позиції 2401 включається тютюнова сировина у вигляді цілих рослин чи листків у природному стані або у вигляді сушених чи ферментованих листків, цілих чи з відділеною середньою жилкою, обрізаних чи необрізаних, роздавлених чи розрубаних (включаючи шматочки визначеної форми, але не тютюн, готовий для куріння).
Відповідно до Пояснень № 256 до товарної позиції згідно кодів УКТ ЗЕД 2403 опис товару «Інший тютюн промислового виробництва та замінники тютюну промислового виробництва; «гомогенізований» або «відновлений» тютюн; тютюнові екстракти та есенції» включається, зокрема «Тютюн для куріння, з вмістом або без вмісту замінників тютюну у будь-якій пропорції».
Тютюн для куріння – це тютюн, який був порізаний або в інший спосіб подрібнений, закручений або спресований у блоки, готовий для куріння без подальшого промислового оброблення.
Таким чином, тютюн, в залежності від виду продукції та напрямку використання,може відноситись, як до тютюнових виробів (тютюн для куріння), так і до тютюнової сировини – з подальшим використанням для виробництва тютюнових виробів та визначеного коду товару (продукції) згідно з УКТ ЗЕД.
До тютюнових виробів – тютюну для куріння, передбачено певні вимоги, зокрема тютюнові вироби готові для куріння повинні фасуватись у пачки (упаковки) та маркуватись, в тому числі акцизними марками, наступним чином.
Відповідно до п. 226.1 ст. 226 Кодексу, у разі виробництва на митній території України, зокрема тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час розкривання товару.
Частиною 3 статті 11 Закону № 481 передбачено, що маркування тютюнових виробів, які реалізуються в Україні, здійснюється таким чином:
на кожній одиниці тютюнової продукції (сигареті, цигарці тощо) вказується власна назва виробу.
На кожній пачці, коробці або сувенірній коробці вказується:
найменування підприємства-виробника або тютюнової компанії;
загальна та власна назви;
наявність фільтруючого мундштука;
кількість одиниць в пачці, коробці чи в сувенірній коробці;
відомості щодо вмісту смоли та нікотину в диму однієї сигарети (щодо сигарет), які наносяться на зовнішню поверхню однієї меншої сторони упаковки тютюнових виробів і займають не менше 15 відсотків площі цієї сторони;
медичні попередження, які наносяться відповідно до вимог, зазначених у цій частині статті;
штриховий код.
На упаковці (за виключенням прозорих обгорток), в якій вироби знаходяться в пачках або коробках, вказується:
загальна та власна назви виробу;
кількість одиниць продукції в упаковці;
медичні попередження,
штриховий код.
Отже, у разі, якщо продукція, яка виготовляється та реалізується підпадає під визначення тютюнові вироби готові для куріння згідно з нормами Закону № 481, то господарська діяльність з виробництва і продажу такої продукції ліцензується в порядку встановленому Законом № 481.
Згідно із статтею 15 Закону № 481 імпорт, експорт, зокрема тютюнових виробів, здійснюються суб’єктами господарювання (у тому числі іноземними суб’єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності без наявності ліцензії.
Оптова торгівля тютюновими виробами на території України здійснюється за наявності у суб’єктів господарювання (у тому числі іноземних суб’єктів господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) всіх форм власності ліцензії на оптову торгівлю тютюновими виробами.
Відповідно до статті 15 Закону № 481–зберігання тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.
Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання (у тому числі іноземного суб’єкта господарювання, який діє через своє зареєстроване постійне представництво) з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб - найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; для фізичних осіб - підприємців - прізвища, імені, по батькові, місця проживання, реєстраційного номера облікової картки платника податків.
До заяви додаються копія виданої заявнику ліцензії на відповідний вид діяльності, засвідчена нотаріально або посадовою особою органу ліцензування, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.
Отже, якщо Товариство здійснюватиме експорт та реалізацію тютюнової сировини – тютюн тонкорізаний, яка в подальшому буде використовуватись для виробництва тютюнових виробів, у такому випадку Товариству достатньо мати ліцензію на виробництво тютюнових виробів, при реалізації його виробникам тютюнових виробів та на експорт.
У разі, якщо Товариство здійснюватиме реалізаціютютюнутонкорізаного, готового для куріння без подальшого промислового оброблення, який є готовою продукцією - тютюновими виробами, які будуть упаковані в блоки чи пачки та марковані марками акцизного податку відповідно до вимог ст. 11 Закону № 481, у такому випадку Товариству необхідно отримати ліцензію на оптову торгівлю тютюновими виробами та внести до Єдиного реєстру місця зберігання тютюнових виробів.
Поряд з цим інформуємо, що пунктом 528 підрозділу 10 розділу XX Кодексу тимчасово, на період по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), зупиняється перебіг строків, встановлених, зокрема статтями 52 і 53 розділу II Кодексу щодо надання контролюючими органами індивідуальних податкових консультацій в письмовій формі.
Відповіднодо пункту 52.2 статті 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватись виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |