X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.02.2021 р. № 563/ІПК/99-00-04-03-03-09

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо оподаткування доходу від операцій з торгівлі банківськими металами в межах компетенції повідомляє.

Платник податку у своєму зверненні повідомив, що здійснив операції з торгівлі банківськими металами з фізичною поставкою, внаслідок чого ним  отримано дохід. Враховуючи зазначене, платник просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо оподаткування та відображення в податкової декларації про майновий стан і доходи вказаного доходу.

Згідно з п. 4 частини першої ст. 1 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» валютні цінності це - національна валюта (гривня), іноземна валюта та банківські метали.

При цьому п. 2 ст. 1 Закону 2473 встановлено, що термін «банківські метали» вживається у значенні, визначеному Законом України від 18 листопада 1997 року 637/97-ВР «Про державне регулювання видобутку, виробництва і використання дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння та контроль за операціями з ними» (далі - Закон 637/97-ВР).

Відповідно до п. 13 ст. 1 Закону 637/97-ВР банківські метали – це золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів.

Відповідно до п.п. 14.1.247 п. 14.1 ст. 14 Кодексу торгівля валютними цінностями – це операції, пов'язані з переходом права власності на національну валюту України, іноземну валюту, платіжні документи та інші цінні папери, виражені у національній валюті України, в іноземній валюті або банківських металах, банківські метали.

Порядок оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, згідно з п.п. 163.1.1 п 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Статтею 165 Кодексу встановлено вичерпний перелік доходів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, зокрема, доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за виключенням доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами цього розділу (п.п. 165.1.51 п. 165.1 ст. 165 Кодексу).

Підпунктом 1.7 п. 16¹ підрозділу 10 розділу XX Кодексу передбачено, що звільняються від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з
розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Порядок подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи (податкової декларації) визначено ст. 179 Кодексу.

Форму податкової декларації та інструкцію щодо її заповнення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2020 № 783), зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 26.10.2016 за № 1298/27743 (далі - Інструкція).

У розділі II податкової декларації відображаються доходи, які включаються до загального річного оподатковуваного доходу платника податку (п. 2 розділу IІІ Інструкції). Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу, зазначаються у розділу IІІ податкової декларації (п. 3 розділу IІІ Інструкції).

Відповідно до п.п. 3 п. 3 розділу IІІ Інструкції загальна сума інших доходів, які не включаються до розрахунку загального річного оподатковуваного доходу відповідно до ст. 165 Кодексу розділу IV Кодексу, вказуються у рядку 11.3
розділу III «Доходи, які не включаються до загального річного оподатковуваного доходу» податкової декларації.

Враховуючи зазначене, дохід, отриманий фізичною особою від операцій з валютними цінностями, зокрема, з торгівлі банківськими металами, які придбані у банку, не включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку, відповідно не є об'єктом оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором, та відображається у рядку 11.3 розділу III податкової декларації.

Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.