Головне управління ДПС у Запорізькій області, керуючись ст.52 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), розглянуло лист (…..) щодо практичного застосування окремих норм чинного законодавства і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням фактичних обставин, викладених у листі.
Юридична особа - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі – ОСББ) має намір укласти договір із співвласником ОСББ про виконання робіт на суму, що не перевищує суму заборгованості такого співвласника перед ОСББ. При цьому співвласник виконує роботи, але не отримує фактично винагороду оскільки її вартість зараховується у рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості із сплати внесків перед ОСББ відповідно до норм постанови КМУ від 05.09.2018 №711.
На підставі викладеної інформації, платник податків просить надати консультацію з питання: чи є він податковим агентом з нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб за укладеним із співвласником ОСББ цивільно- правовим договором чи фізична особа – співвласник ОСББ зобов’язаний самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб?
Правові та організаційні засади створення, функціонування, реорганізації та ліквідації об'єднань власників жилих та нежилих приміщень багатоквартирного будинку, захисту їхніх прав та виконання обов'язків щодо спільного утримання багатоквартирного будинку визначає Закон України від 29 листопада 2001 року №2866-III «Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» (далі - Закон №2866) відповідно до ст. 15 якого співвласник зобов'язаний, зокрема, виконувати обов'язки, передбачені статутом об'єднання, своєчасно і в повному обсязі сплачувати належні внески і платежі.
Згідно зі ст. 17 Закону №2866 загальні збори об'єднання можуть прийняти рішення про списання боргів співвласників у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна об'єднання, на суму боргу. Порядок розрахунків за ці операції визначається постановою КМУ від 05.09.2018 №711 «Про затвердження Порядку проведення розрахунків із співвласниками багатоквартирного будинку, які мають заборгованість перед об'єднанням співвласників такого багатоквартирного будинку, у разі виконання ними робіт, необхідних для утримання спільного майна співвласників» (далі – Порядок №711).
Пунктом 2 Порядку №711 встановлено, що правління об'єднання за заявою співвласника, який має заборгованість із сплати внесків та платежів, або за власною ініціативою укладає за згодою такого співвласника з ним договір про виконання робіт на суму, що не перевищує суму заборгованості.
Відповідно до пунктів 4 та 5 Порядку №711 після завершення робіт складається акт виконаних робіт за визначеною правлінням об'єднання формою, який підписується головою правління об'єднання та співвласником, який забезпечив виконання відповідних робіт. В акті виконаних робіт зазначається вид робіт, їх обсяг і вартість.
Вартість виконаних робіт у повному обсязі зараховується у рахунок списання (зменшення розміру) заборгованості із сплати внесків та платежів співвласника.
Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п. 162.1 ст. 162 якого платником податку на доходи фізичних осіб є, зокрема, фізична особа - резидент.
Згідно з п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 Кодексу об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.
До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (п.п. 164.2.2 п.164.2 ст.164 Кодексу).
Ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 ст. 167 Кодексу) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами (п.167.1 ст.167 Кодексу).
Крім того, вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором (п.п. 1.2 п.16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Ставка військового збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування, визначеного п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу (п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).
Нарахування, утримання та сплата (перерахування) податку на доходи фізичних осіб та військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу.
Податковий агент, щодо податку на доходи фізичних осіб - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбачений розділом IV Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею 18 та розділом IV Кодексу (п.п.14.1.180 п.14.1 ст.14 Кодексу).
Згідно з п.п.168.1.1 п. 168.1 ст.168 Кодексу податковий агент, що нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок на доходи фізичних осіб і військовий збір із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену ст.167 Кодексу, і ставку військового збору, встановлену п.п.1.3 п.16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.
Отже вартість виконаних робіт за договором про виконання робіт, укладеним ОСББ та співвласником ОСББ згідно з Порядком №711, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника та оподатковується податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
При цьому платник податків – ОСББ зобов’язаний виконати усі встановлені Кодексом функції податкового агента, у тому числі щодо утримання податку на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відс., та військового збору за ставкою 1,5 відс.
Згідно з п.52.2 ст.52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |