X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.02.2021 р. № 579/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служби України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо практичного застосування норм податкового законодавства і в межах компетенції повідомляє.

Юридична особа в своєму листі зазначила, що виконала функції податкового агента за договором купівлі-продажу рухомого майна, укладеним між нею та фізичною особою. Водночас фізична особа – продавець також від свого імені сплатила до бюджету податок на доходи фізичних осіб та військовий збір. З приводу чого юридична особу просить надати індивідуальну податкову консультацію з наступних питань:

чи можливо зарахувати сплачені фізичною особою податки, як оплату, а сплату податків юридичною особою вважати як переплату?; 

хто має повернути кошти надлишкове сплачені до бюджету, фізична чи юридична особа?

 

Оподаткування доходів фізичних осіб регламентується розділом IV Кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об'єктом оподаткування фізичної особи - резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Згідно з п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податків включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями статей 172 - 173 Кодексу.

Також, вказані доходи є об'єктом оподаткування військовим збором
(п.п. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу).

Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна визначено ст. 173 Кодексу, згідно з п. 173.1 якої дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна протягом звітного податкового року оподатковується за ставкою 5 відс., визначеною в п. 167.2 ст. 167 Кодексу.

Дохід від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (крім легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів) визначається виходячи з ціни, зазначеної у договорі купівлі-продажу (міни), але не нижче оціночної вартості цього об'єкта, визначеної згідно із законом.

Відповідно до п. 173.3 ст. 173 Кодексу у разі якщо стороною договору купівлі-продажу об'єкта рухомого майна є юридична особа чи самозайнята особа, така особа вважається податковим агентом платника податку та зобов'язана виконати всі визначені розділом IV Кодексу функції податкового агента. При цьому податковий агент утримує податок за ставками, визначеними відповідно до п. 173.1 або 173.2 ст. 173 Кодексу з урахуванням інформації про черговість продажу рухомого майна, зазначеної платником податку у договорі купівлі-продажу чи в окремій заяві.

При цьому згідно з п.п. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Кодексу податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов'язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу, та ставку військового збору, встановлену п.п. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX Кодексу.

Водночас слід зазначити, що помилково сплачені грошові зобов'язання – це суми коштів, які на певну дату надійшли до відповідного бюджету та/або на єдиний рахунок від юридичних осіб (їх філій, відділень, інших відокремлених підрозділів, що не мають статусу юридичної особи) або фізичних осіб (які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності або не мають такого статусу), що не є платниками таких грошових зобов'язань, та у випадках, передбачених ст.35¹ Кодексу (п.п. 14.1.182 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Умови повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань та пені передбачені ст. 43 Кодексу.

Враховуючи викладене, оскільки стороною договору купівлі – продажу рухомого майна (вантажного автомобіля) є юридична особа, то у розумінні Кодексу така особа є податковим агентом і зобов’язана виконати усі функції, визначені Кодексом, а отже підстав для повернення сум податку на доходи фізичних осіб і військового збору, сплаченого такою юридичною особою, не виникає.

Разом з тим фізична особа, яка самостійно сплатила податок на доходи фізичних осіб і військовий збір на підставі зазначеного договору, але при цьому не є платником таких грошових зобов’язань, може скористатися правом повернення помилково сплачених грошових зобов’язань відповідно до положень ст. 43 Кодексу.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.