X

Ви можете залишити відгук про цей документ.

Залишилось символів: 200
Пошуковий ресурс "ІПК" газети "Все про бухгалтерський облік"

ДЕРЖАВНА ПОДАТКОВА СЛУЖБА УКРАЇНИ

ІНДИВІДУАЛЬНА ПОДАТКОВА КОНСУЛЬТАЦІЯ від 16.02.2021 р. № 588/ІПК/99-00-04-03-03-06

Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула запити фізичної особи – підприємця щодо перебування на спрощеній системі оподаткування та в межах компетенції повідомляє.

Платник податків у своєму зверненні зазначив, що планує зареєструватися фізичною особою – підприємцем та здійснювати кур’єрську діяльність на спрощеній системі оподаткування.

Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію з питання правомірності застосування спрощеної системи оподаткування.

Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлено у главі 1 розділу XIV Кодексу.

Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Кодексу реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 Кодексу).

Нормами п. 291.5 ст. 291 Кодексу визначено обмеження щодо здійснення видів діяльності для суб'єктів господарювання, зокрема фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку першої - третьої груп.

Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку фізичні особи - підприємці, які здійснюють діяльність з надання послуг пошти (крім кур'єрської діяльності) (п.п. 8 п.п. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Кодексу).

Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 Кодексу у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб'єктом господарювання види господарської діяльності згідно з Класифікатором видів економічної діяльності (далі - КВЕД ДК 009:2010), затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010 № 457.

Абзацом восьмим п. 1 КВЕД ДК 009:2010 визначено, що КВЕД - це статистичний інструмент для впорядкування економічної інформації. Водночас класифікація є механізмом спільної мови, що має використання в багатьох інших, нестатистичних сферах (соціальному та податковому регулюванні, ліцензуванні, системі тарифів тощо), проте не завжди адаптована до цього повною мірою. Отже, Класифікація не завжди відповідає всім потребам користувачів за межами статистичної системи, у зв'язку з чим можуть виникнути суперечності стосовно юридичного використання коду КВЕД. Слід мати на увазі, що код виду діяльності не створює прав чи обов'язків для підприємств і організацій, не спричинює жодних правових наслідків. Код виду діяльності не обов'язково достатній критерій для виконання умов, передбачених нормативними актами. У застосуванні нормативних актів чи контрактів код виду діяльності - це припущення, а не доказ.

Таким чином, якщо код виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010 передбачає кілька видів господарської діяльності, в тому числі ті, які не дають права на застосування спрощеної системи оподаткування, то фізична особа - підприємець - платник єдиного податку у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає перелік видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, крім видів господарської діяльності, на які встановлено заборону.

Отже, фізична особа - підприємець, яка планує здійснювати діяльність з надання кур'єрських послуг, може бути платниками єдиного податку другої та/або третьої групи. Платники єдиного податку першої групи не можуть надавати кур'єрські послуги, так як даний вид діяльності не відповідає вимогам п.п. 1
п. 291.4 та п. 291.7 Кодексу.

При цьому фізична особа - підприємець - платник єдиного податку другої та/або третьої групи, для здійснення кур'єрської діяльності, у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначає код обраного виду діяльності за КВЕД ДК 009:2010, а у переліку видів діяльності, які віднесено до відповідного коду, зазначає вид господарської діяльності, за виключенням тих, на які встановлено заборону.

Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.