Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула звернення щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) самозайнятою особою - адвокатом, пенсіонером за вислугою років, який не отримує доходів від незалежної професійної діяльності, та в межах компетенції повідомляє.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що зареєстрований в контролюючому органі як самозайнята особа, що здійснює незалежну адвокатську діяльність. З 10.09.2013 платнику податків було призначено пенсію за вислугою років – довічно.
Таким чином, платник податків просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо сплати єдиного внеску з 02.06.2020 враховуючи зміни, які внесені Законом України від 13 травня 2020 року № 592-IX «Про внесення змін до Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» щодо усунення дискримінації за колом платників» (далі – Закон № 592) до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464).
Відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної зі збором та веденням обліку єдиного внеску, регулюються Законом № 2464.
Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених Законом № 2464, або в частині, що не суперечить Закону № 2464 (частина перша статті 2 Закону № 2464).
Пунктом 5 частини першої статті 4 Закону № 2464 встановлено, що платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема адвокатську діяльність, та отримують дохід від цієї діяльності.
Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (пункт 1 частини другої статті 6 Закону № 2464).
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 7 Закону №2464 єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць.
У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному кварталі або окремому місяці звітного кварталу, такий платник зобов'язаний визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом № 2464. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Відповідно до абзацу третього частини восьмої статті 9 Закону № 2464 платники єдиного внеску, зазначені у пункті 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Водночас згідно з пункту 1 розділу І Закону № 592 внесено зміни до частини четвертої статті 4 Закону № 2464, а саме: цифру «4» замінено цифрами «4, 5», а після слів «отримують пенсію за віком» доповнено словами «або за вислугу років». Разом з тим слід зазначити, що відповідно до пункту 1 розділу ІІ Закону № 592 вказані зміни набирають чинності з 01.01.2021, крім пункту 5 розділу I Закону № 592, що набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування. При цьому пунктом 5 розділу ІІ Закону № 592 вносяться зміни у розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 2464.
Враховуючи викладене, особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є пенсіонером за вислугою років у період до 01 січня 2021 року була платником єдиного внеску на загальних підставах.
Разом з тим починаючи з 01 січня 2021 року зазначена особа звільняється від сплати за себе єдиного внеску, якщо вона отримує пенсію за вислугу років. При цьому така особа може бути платниками єдиного внеску виключно за умови її добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |