Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), розглянула зверненнящодо практичного застосування норм чинного законодавства та в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахування норм Кодексу, які діяли у 2020 році.
Платник податків у своєму зверненні повідомив, що перебуває на обліку як фізична особа – підприємець – платник єдиного податку з ознакою провадження незалежної професійної діяльності та просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) і подання відповідної податкової звітності у даній ситуації.
Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, встановлено у ст. 178 Кодексу.
Оподаткування доходів фізичних осіб – підприємців – платників єдиного податку визначено главою 1 розділу XIV Кодексу.
У разіякщофізична особа, яка провадитьнезалежнупрофесійнудіяльність, одночасноздійснюєпідприємницькудіяльність на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, така особа реєструє у контролюючому органі та веде дві книги обліку доходів та витрат.
Одну книгу облікудоходів та витрат, затверджену наказом Міндоходіввід 16.09.2013 № 481, для відображеннядоходів, отриманих від незалежної професійної діяльності, другу книгу для обліку доходів від підприємницької діяльності на спрощеній системі оподаткування, затверджену наказом МФУ від 19.06.2015 № 579.
За результатами звітного року такий платник податку подає дві податкові декларації:
декларацію про майновий стан і доходи за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів Українивід 02.10.2015 № 859(у редакції наказу Міністерства фінансів України від 17.12.2020 № 783), для відображення доходів, отриманих від незалежної професійної діяльності (подає до 1 травня року, що настає за звітним, та сплачує податок на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відс. та військовий збір – 1,5 відс. до 1 серпня року, що настає за звітним);
декларацію фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку третьої групи, за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578(у редакції наказу Міністерства фінансів України від 09.12.2020 № 752), для відображення доходів, отриманих від підприємницької діяльності (подає протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного (податкового) кварталу, та сплачує єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного строку подання декларації).
Відповідно до частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску є, зокрема:
фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (п. 4 частини першої ст. 4 Закону № 2464);
особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зокрема, адвокатську діяльність та отримують дохід від цієї діяльності є платниками єдиного внеску (п. 5 частини першої ст. 4 Закону № 2464).
Статтею 7 Закону № 2464 визначено базу нарахування єдиного внеску.
Згідно з нормами частини п’ятої ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для зазначених категорій платників єдиного внеску встановлено у розмірі 22 відс. до бази нарахування єдиного внеску.
Відповідно до абзацу третього частини восьмої статті 9 Закону № 2464 фізичні особи – підприємці, у тому числіті, які обрали спрощену систему оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Сума єдиноговнеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.
ОсобливостіподанняЗвіту про суминарахованого доходу застрахованихосіб та суминарахованогоєдиноговнеску (далі – Звіт) передбачено Порядком формування та поданнястрахувальникамизвітущодосумнарахованогоєдиноговнеску на загальнообов’язковедержавнесоціальнестрахування, затвердженим наказом Міністерствафінансів України від 14.04.2015 №435 (далі – Порядок № 435), п. 2 розділу ІІІ якогопередбачено, щофізичні особи – підприємці, у тому числіті, якіобралиспрощену систему оподаткування, формують та подають до органівдоходів і зборівЗвітсамі за себе один раз на рік до 10 лютого року, щонастає за звітним періодом.
Звітним періодом є календарний рік.
Пунктом 4 розділу ІІІ Порядку № 435 передбачено, що особи, якіпровадятьнезалежнупрофесійнудіяльність, формують та подаютьсамі за себе до органівдоходів і зборівЗвіт один раз на рік до 1 травня року, щонастає за звітнимперіодом. Звітнимперіодом для них є календарнийрік.
Фізичні особи – підприємці, якімаютьознакунезалежноїпрофесійноїдіяльності, формують та подають до органівдоходів і зборівокремізвіти (п. 16 розділу ІІІ Порядку № 435).
Враховуючи зазначене, особа, яка провадить незалежну професійну діяльність та одночасно є фізичною особою – підприємцем, зобов’язана сплачувати та подавати звітність з єдиного внеску окремо за кожним видом діяльності.
Також слід зазначити, щовідповідно до п. 4 частини другої ст. 6 Закону
№ 2464платник єдиного внеску зобов'язаний, зокрема подавати звітність та сплачувати до податкового органу за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю;
Крім того, зарахування загальнодержавних податків та зборів до державного і місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 9.3 ст. 9 Кодексу).
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій та програмних реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу індивідуальна податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2025 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |