Державна податкова служба України, керуючись ст. 52 Податкового кодексу України (далі – Кодексу), розглянуло звернення щодо порядку оподаткування юридичною особою – податковим агентом суми коштів, утриманої із доходу працівника підприємства на підставі постанови про звернення стягнення на доходи боржника, що перерахована на рахунок приватного виконавця, та порядку її відображення у податковому розрахунку за формою № 1ДФ, і в межах компетенції повідомляє, що відповідь надається з урахуванням норм Кодексу, які діяли у 2020 році.
У зверненні зазначено, що згідно постанови про звернення стягнення на доходи боржника юридичною особою – податковим агентом перераховано приватному виконавцю суму коштів, утриману з доходів боржника (працівника підприємства). Приватний виконавець відмовляється надати підприємству копію довідки про взяття його на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Юридична особа просить надати індивідуальну податкову консультацію щодо порядку оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором суми коштів, перерахованих на рахунок приватного виконавця, та порядку відображення цієї суми коштів у податковому розрахунку за формою № 1ДФ.
Відповідно до частини першої ст. 5 Закону України від 02 червня
2016 року № 1404-VIII «Про виконавче провадження»(далі – Закон № 1404) примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюютьсяЗаконом України від 02 червня 2016 року№ 1403 «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (далі – Закон № 1403).
Приватний виконавець є суб'єктом незалежної професійної діяльності (частина друга ст. 16 Закону № 1403).
Згідно із п.п. 14.1.226 п. 14.1 ст. 14 Кодексу самозайнята особа – це платник податку, який є фізичною особою - підприємцем або провадить незалежну професійну діяльність за умови, що така особа не є працівником в межах такої підприємницької чи незалежної професійної діяльності.
Незалежна професійна діяльність –це діяльність, зокрема приватних виконавців, за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем (за виключенням випадку, передбаченого п. 65.9 ст. 65 Кодексу) та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб.
Відповідно до частини першої ст. 42 Закону № 1404 кошти виконавчого провадження складаються з:
1) виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому ст. 27 Закону № 1404, або основної винагороди приватного виконавця;
2) авансового внеску стягувача;
3) стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження.
Згідно із частинами другої та третьої ст. 44 Закону № 1404приватний виконавець для здійснення примусового виконання рішень відкриває в банках рахунки, у тому числі за потреби в іноземній валюті, для:
1) обліку депозитних сум і зарахування стягнутих з боржників коштів у національній та іноземній валютах та їх виплати стягувачам;
2) зарахування коштів виконавчого провадження;
3) зарахування винагороди.
Кошти, зазначені у п. 1 і п. 2 частини другої ст. 44 Закону № 1404, не є доходом приватного виконавця.
Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність визначено ст. 178 Кодексу.
Відповідно до п. 178.3 ст. 178 Кодексу для приватних виконавців оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом, що складається із сум винагороди, отриманої відповідно до Закону № 1403, і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об'єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Згідно з п. 178.5 ст. 178 Кодексупід час виплати суб'єктами господарювання - податковими агентами, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, доходів, безпосередньо пов'язаних з такою діяльністю, податок на доходи у джерела виплати не утримується в разі надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік як фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.
Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (далі –податковий розрахунок
ф. № 1ДФ), затверджений наказом Міністерства фінансів України
від 13.01.2015 № 4 (далі - Порядок № 4).
Відповідно до довідника ознак, наведеного у додатку до Порядку № 4, дохід, виплачений фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, відображається у податковому розрахунку за ф.№ 1ДФ з ознакою доходу «157».
Враховуючи викладене, юридична особа під час виплати доходу фізичній особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, не утримує податок на доходи фізичних осіб і військовий збір з сум виплаченого доходу за умови надання такою фізичною особою копії довідки про взяття її на податковий облік.
Водночас з метою уникнення неоднозначного тлумачення норм податкового законодавства у частині оподаткування доходів фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність необхідне детальне вивчення документів (матеріалів), які стосуються порушеного питання, зокрема постанова приватного виконавця, тощо..
Відповідно до п. 52.2 ст. 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.
© газета "Все про бухгалтерський облік", 2018-2024 Всі права на матеріали, розміщені на сайті газети "Все про бухгалтерський облік" охороняються відповідно до законодавства України. Використання, відтворення таких матеріалів допускаються тільки в межах, установлених законодавством України. При цьому посилання на сайт газети "Все про бухгалтерський облік" є обов'язковим. |
Передплатіть газету "Все про бухгалтерський облік" |
Приєднуйтесь до нас у соцмережах: |